Ve snaze ušetřit palivo zacházejí mnozí až do krajností. Od nehody je pak vždy krůček

Vysoké ceny paliv nutí některé řidiče k opravdu velmi zvláštním věcem. Jde doslova o bizarnosti, které na silnici předvádějí. To vše ve snaze ušetřit co nejvíce paliva. Málokdy si ale uvědomí, že jejich počínání je značně rizikové a mohou napáchat mnoho škod. Co patří mezi nepochopitelné úkazy?

Jízda za kamionem

Jev, který můžeme vidět nejenom na běžných silnicích, ale i na dálnicích. Důvod je jasný. Snížit odpor vzduchu, což se opravdu pozitivně podepíše na spotřebě. Aby byl efekt viditelný, je třeba jet za kamionem co nejblíže. A to je velké riziko. Řidič nedodržuje bezpečnou vzdálenost, musí být neustále připraven na to, aby dupl na brzdu. Navíc nemá absolutně žádný rozhled a přehled o tom, co se před ním děje, a v případě problémů není schopen adekvátně reagovat.

Zhasínání motoru z kopce

Někteří se rozhodli, že při jízdě z kopce dokonce i vypnou motor. Motor, který neběží, pochopitelně nebere žádné palivo. A tak vyřadí na neutrál a otočí klíčkem. I toto je velmi nebezpečná situace, už jenom proto, že s vypnutým motorem nefunguje posilovač řízení ani posilovač brzd. Přitom stačí nechat při jízdě z kopce zařazenou rychlost a v tu chvíli je běžné, že si motor také nebere skoro žádné palivo. A zároveň je tato jízda naprosto bezpečná.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomalá jízda

Je pravdou, že příliš vysoká rychlost může být důvodem řady nehod. Zároveň je ale namístě podotknout, že extrémně pomalá jízda může být problémem také. Mnozí jedou záměrně několik desítek kilometrů v hodině pod povoleným limitem, aby ušetřili palivo. Jsou brzdou provozu, tvoří se za nimi kolony a to vede k agresivním manévrům a nebezpečnému předjíždění.

Dlouhé plachtění

Když se blíží semafor, obec nebo rychlostní omezení, je vhodné dát nohu z plynu a pozvolna zpomalovat. Někteří to ale značně přehánění. I několik stovek metrů před zpomalením již zvednou nohu z plynu a postupně doplachtí. A jenom tím značně brzdí provoz ve snaze sami sobě ušetřit pár decilitrů paliva.

Zdroj: https://moralfibres.co.uk/how-to-save-fuel-while-driving-10-easy-tips/