Veteráni na Truc! … aneb když jste trochu staromilci

Když jedete mezi PískemTáborem, asi vám žádná z vesnic na první pohled neutkví v mysli. Alespoň mě se to stalo, dokud jsem nepoznal dva obyvatele malé vísky Křenovice. Jedinou šancí by bylo projíždět tudy o druhém červencovém víkendu, protože srazu Křenovická jízda byste si určitě všimli.

A právě za tímto srazem stojí dva bráchové – JirkaOndra Trucovi, kteří vedou místní Klub historických vozidel Křenovice. Ten vznikl už v roce 2009 z prostého zájmu o veterányyoungtimery. Díky vytvoření vlastního klubu bylo možné provádět i testace na historické vozy. Už v následujícím roce byl uspořádán první sraz Křenovická jízda, který se od té doby koná každý rok a který jsme i my v loňském ročníku navštívili. Následně započala i spolupráce s blogem Zpátečka.cz, který vede další milovník starších aut – Marek Odrobina.

Mohlo by vás zajímat:  Autonapůl - první český carsharing, sdílení aut /

Kdo z vás se ale také motá kolem aut a voní mu benzín, ten ví, že tohle je láska na celý život, která začíná v útlém věku. Navíc pokud žijete v takové… vesničce, jakou Křenovice jsou, tak máte trochu jiné možnosti. Například pořídit (zdědit, najít, dostat nebo spravit) fichtl a začít s ním lítat po loukách už v deseti letech. Vždyť na kole už umíte dávno, tak je zkrátka čas se posunout. Pak motorku vystřídá stará škodovka, kterou vám soused nechá na dojetí nebo jí prodají ve šrotu za pár korun. Krásná doba bez nesmyslných ekodaní a byrokratických obstrukcí. Když škodovka dojezdila (občas pravda měla jiný tvar, než při koupi) tak se zase za skoro stejnou cenu do šrotu vrátila. A že nemáte SPZ a vlastně ani řidičák? No stejně vás místní policisté znají a nová služební Octavka zorané pole nepřejede. Zatímco já tak maximálně zkoušel vyvažovat Favority na autodráze, kluci už poznávali přetáčivý smyk, trakci, kroutící moment a další důležité informace pro nadšeného řidiče. Navíc pokud v dětství jezdíte s obyčejnými lacinými vozy, tak si v osmnácti pořídíte už něco zajímavějšího. A tak zatímco já byl rád, že můj první vznětový Golf měl čtyři kola a vůbec se rozjel, u Písku přibývaly Fordy GranadaCapri. Jako BodieDoyle, sice s mokrými řidičáky, ale spoustou zkušeností s volantem.

Mohlo by vás zajímat:  Co bude na Legendách - Historické závodní vozy Škoda

A do toho všeho navíc touha vydělat si na svá milovaná auta přes další auta. Takže třeba opravit starší vůz a pak jej prodat se ziskem. Jakmile byla možnost, přišlo na řadu taháni vraků do šrotu. Po pořízení Alpiny B10, o které jsme nedávno psali, dali dohromady i český Alpina club. A nyní rozhýbali projekt Veteráni na Truc! Můžete se na ně obrátit, když sháníte veterána, nechat si ho přivézt, zajistit testaci i papíry a na zimu ho u nich zagarážovat. Není problém ani s dovozem vášeho snu ze zahraničí. A pokud ho budete mít po krk, tak pro něj najdou i kupce. Aby se dneska v byznysu pohybovali srdcaři v daném oboru, to už se jen tak nevidí.

Mohlo by vás zajímat:  Jízda v Hummeru, Jízda ve Ferrari