Pneumatiky je třeba nejenom přezout, ale i správně uložit. Chyby mohou vést k poškozování

Pneumatiky jsou důležitou součástí auta. Že je musíme přezouvat, měnit letní a zimní sady, to ví každý. Jak to ale je s jejich uskladněním? Stačí je pouze pohodit ve sklepě nebo v technické místnosti, či to má svá určitá pravidla? Odborníci mají jasno a uvádějí, že správné skladování pneumatik dokáže prodloužit jejich životnost, stejně jako dokáže zmírnit řadu negativních dopadů. Mnoho laiků přitom vůbec nemá tušením, že dělá něco špatně. Právě při skladování pneumatiky, ať už to jsou letní nebo zimní, dělá mnoho lidí chybu. Z toho důvodu jsme se rozhodli, že vám nabídneme několik rad, podle kterých byste měli pneumatiky správně skladovat.

Negativní dopady

Většina pneumatik stárne velmi pomalu. Pokud si koupíte nové a necháte je zabalené doma ve skříni nebo v ve skříni v garáži, pak se pravděpodobně udrží v dobrém stavu déle. K tomu se ale pneumatiky nekupují. Kupujeme je proto, abychom je nasadili na automobil a jezdili po nich. Jakmile je nasadíte, tak jejich kvalita začne samozřejmě klesat. Působí na ně střídání teplot, vlhkost, UV záření a mnoho dalšího. Všechno to má negativní dopady na kvalitu pneumatiky, životnost gumy a jízdní vlastnosti. Pokud chcete tyto negativní dopady zpomalit, naučte se je správně skladovat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Důkladně je očistěte

V první řadě je nutná kvalitní hygiena pneumatik. Stejně jako lidské tělo potřebuje pro dlouhý a kvalitní život pravidelnou očistu, tak i pneumatiky potřebují pravidelnou hygienu. Chcete-li, aby v pohodě přežili následující sezóny a dlouho vám sloužily, je nutné je umývat. Jakmile je odmontujete z vozidla, omyjte je, z dezénu odstraňte kamínky a vyčistěte je od bahna. Můžete s nimi také zajet do odborného servisu, kde vám je dokonale vyčistí a připraví na nadcházející sezónu. Hygiena pneumatik je tedy velmi důležitá.

Mohlo by vás zajímat:  Jen zimní pneumatiky nestačí. 6 tipů, jak své auto udržovat v zimě

Označte si pravé a levé

Mnoha motoristům se stává, že nepoznají, která pneumatika je která. Tento problém je velmi častý, a přitom by se mělo jednat o základní pravidlo při skladování. Jakmile je budete sundávat z vozidla nebo je budete ještě na vozidle mít, označte si je klasickým označením, abyste věděli, kam příště pneumatiku nasadit. Bude vám naprosto stačit označení jako PP, PZ, LP, LZ. Snadno tak rozlišíte, zda patří dopředu nebo dozadu a zda jsou levé nebo pravé. Označení dokáže ušetřit spoustu starostí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Bezpečný skladovací prostor

Stejně jako každá jiná věc, kterou skladujete, tak i pneumatiky potřebují vhodný skladovací prostor. Nevhodné skladovací podmínky totiž dokáží pneumatiku velmi poškodit, proto byste je neměli skladovat třeba půdě nebo v místnosti, kde je velké horko nebo velké množství ostrých předmětů. Stejně tak by se v jejich blízkosti neměly objevovat ředidla, syntetické barvy, kanystry s benzinem nebo olejem. Přímé sluneční záření nebo nadměrná vlhkost jsou také nepřáteli pneumatik. Vyberte proto vhodnou skladovací plochu.

Pozice pneumatik

Nutné je také správné skladování pneumatiky z hlediska jejich umístění v rámci skladovacího prostoru. Nesprávná pozice umístění pneumatiky může být totiž příčinou toho, že i při splnění předchozích bodů, budou pneumatiky nalezeny poničené. Je nutné pamatovat na to, že jinak se skladují pneumatiky s ráfky a jinak se skladují pneumatiky bez ráfků. Pneumatiky s diskem musejí být zavěšené nebo poskládané na sebe a neměly by stát na holé zemi. Samotné pláště by měly stát vertikálně a vždy by měly být suché.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kontrola jednou za měsíc

Možná vám to přijde jako klišé nebo samozřejmost, ale mnoho lidí na to zapomíná. Je dobré skladované pneumatiky alespoň jednou za měsíc navštívit a zkontrolovat jejich stav. V případě problémů nebo nedostatků vše napravit, například zkontrolovat správné nahuštění.  Všechny tyto kroky vám pomohou ušetřit spoustu času a trápení. Na přelomu sezón pak jednoduše dojdete, vezměte pneumatiky a vyměníte je mezi sebou. Bude to snadné a rychlé.

Zdroj: Autorský text