Víkendový řidič na horách je postrach. Stačí pamatovat na několik pravidel a nebudeme ostatním pro smích

Car Road Mountains Surrounded Bt Fir Trees Covered By Snow

V zimním období to jsou především víkendy, které lákají mnohé k tomu, aby vyrazili na hory. Samozřejmě svým autem. V tu chvíli se tito sváteční, víkendoví řidiči stávají doslova trnem v oku ostatním. Přitom není až tak složité nevyčnívat. Stačí myslet na pár základních věcí.

Nutností je zimní výbava

Když jedete na hory, myslete na správnou zimní výbavu. Základem by měly být zimní pneumatiky, ve voze potom sněhové řetězy. Jsou i úseky, kde je to přikázáno dopravní značkou. Nic nezkazíte ale ani tím, když si do vozu přibalíte třeba skládací lopatku nebo také menší pytel s pískem. I toto vám pomůže dostat se z problémových úseků.

Mohlo by vás zajímat:  "Auto jsem vybíral primárně podle barvy." Odstín vozu má vliv na policejní kontrolu i odolnost karoserie

Mějte rozum a nepřeceňujte se

Pokud máte auto s náhonem pouze jedné nápravy, je dobré na to myslet a nepřeceňovat své síly. To, že někteří majitelé čtyřkolek vyjedou komplikované úseky, ještě neznamená, že to stejné dokážete i vy. Je lepší mít rozum a neriskovat než zapadnout a následně celý úsek zablokovat. Podobné je to v případě sněhových řetězů. Když si nejste jistí, raději je rovnou nasaďte, než abyste riskovali.

Zdroj obrázku: Freepik

Spěchejte pomalu

Když někam vyrážíte, nechte si dostatečnou časovou rezervu. A na horských silnicích nikam nespěchejte. Ve výše položených úsecích nečekejte, že budete držet rychlost na dovoleném maximu, tedy na 90 nebo 50 kilometrech v hodině. Počítejte s tím, že pojedete pomaleji. Myslete na to při plánování své cesty. A rozhodně nespěchejte. Agresivní jízda a předjíždění na nesjízdné vozovce rozhodně není to pravé.

Mohlo by vás zajímat:  I levné vozy mají co nabídnout. Jsou dobrou volbou pro rodiny nebo do města

Parkujte správně

Mnoho řidičů si neuvědomuje, že na horách by měli parkovat jenom tam, kde je to umožněno. Nechat auto jenom tak u silnice rozhodně není dobrý nápad. Jak proto, že silnice jsou úzké a například autobusy by měly problém projet, tak proto, že po horských cestách jezdí také vozy správy a údržby silnic. Špatně zaparkované auto může klidně zablokovat i vůz silničářů, který následně ucpe celou komunikaci.

Zdroj: https://www.lesschwab.com/article/how-to-drive-safely-on-mountain-roads.html
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora