Vjet na dálnici v protisměru není to nejhorší. Mnohem větší problémy nastanou potom

Road Forest

Může se stát, že člověk vjede na dálnici do protisměru? Různé případy ukazují, že v praxi to možné je. Kdo se ale soustředí na to, kudy a jak jede, tomu by se něco podobného stát rozhodně nemělo. Když už by snad k podobnému problému došlo, je třeba vědět, že samotné vjetí na dálnici v protisměru není to nejhorší, co řidič udělá. Sled problémů, pokud přestane přemýšlet, teprve následuje.

Pokračování v jízdě

Opravdu může někoho napadnout jet na dálnici v protisměru? Bohužel ano. V hlavě se takovému řidiči odehrává to, že chce dojet k nejbližšímu sjezdu a tam dálnici opustit. Takové jednání ale nemá logiku a je extrémně nebezpečné. Srážka, vzhledem k rychlostem, kterými se na dálnici jezdí, může mít fatální následky.

Mohlo by vás zajímat:  Provozní náklady auta sníží přestavba, spolujízda i výhodnější pojištění

Otáčení

Toho, kdo vjede na dálnici v protisměru, možná napadne, že by se mohl otočit a místem, kudy vjel, se vrátí zpět. Ani tento nápad rozhodně nepatří k těm dobrým. Otáčet se někde, kde jsou v jednom směru minimálně dva pruhy a ve kterých se jezdí rychlostí 130 kilometrů v hodině, je extrémní riziko. Zvláště v době, kdy je na dálnici hustý provoz. I tento nápad může skončit fatálně.

Zdroj obrázku: Freepik

Zastavení na nesprávné straně

Když člověk vjede na dálnici v protisměru, možná si uvědomí, že by měl zastavit co nejblíže okraji. Ano, tato myšlenka je správná. Problém ale je s tím, kde konkrétně daná osoba zastaví. Mnoho lidí má v hlavě zafixováno, že by měli stát vždy vpravo. To při vjezdu do protisměru pochopitelně neplatí. V tu chvíli je třeba zastavit na straně levé. A to proto, že nebude přejíždět pruhy, nebude stát v tom rychlejším, ale zůstane v pruhu odstavném.

Mohlo by vás zajímat:  Podvodníci u silnic lákají z důvěřivých lidí peníze za bezcenné tretky

Chybné označení překážky

Když už někdo udělá částečně správnou věc – odstaví své auto na kraji –, může chybovat v jeho označení. Pokud jsme na dálnici v protisměru, trojúhelník nepatří za auto, ale vždy před něj. Jedině tak bude odstavené auto v protisměru na dálnici řádně označeno.

Zdroj: https://en.driveplaza.com/rules/reverse.html
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora