Vláda plánuje, že taxíky již nebudou muset být vybaveny ani taxametrem ani střešní svítilnou

Drive 863123 960 720

Vozidla taxi služeb musela být dodnes označena svítilnou s nápisem „taxi“ a musela při svém provozu měřit kilometry a cenu pomocí taxametru. Nyní tomu už ale tak nejspíše nebude – to navrhuje aktuálně zákon, se kterým přišla vláda. Normu nyní musí ještě schválit parlament a podepsat prezident. Pojďme se na ni ale podívat už nyní s předstihem.

Záměr nového zákona

Úřad vlády o této novince informoval na svém twitteru. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) uvedl, že cílem je vyrovnat podmínky klasických a alternativních společností (typu Uber) a zavést do tohoto odvětví modernější technologický přístup. Sdružení českých taxikářů se však návrh příliš nepozdává a způsobí podle nich jen chaos. Otázkou také je, zda nebude tato změna jen tahem na branku nepoctivým taxikářům účtujícím turistům v Praze až několikanásobné částky, které můžeme znát například z pořadu Janka Rubeše Praha vs. Prachy a kteří by tuto novelu jistě uvítali.

Mohlo by vás zajímat:  OMV má inovovaná paliva. Mají přinést lepší ochranu motoru, výkon i zrychlení

Konkrétní změny, které přijdou

Jak již bylo zmíněno, základními novinkami bude úplná chybějící povinnost označení vozidla svítilnou a použití taxametru. Dodnes to nebylo vyžadováno pouze v případě, kdy byla přeprava sjednána předem s písemnou smlouvou a pevně danou cenou za dopravu. Od plošně chybějících taxametrů a svítilen se pak odvíjí i další změny jako například:

  • Omezení pravomoci obcí při zkouškách ze znalosti taxametru, ale částečně i místopisu právních předpisů a ochrany spotřebitele
  • Zrušení možnosti vytvoření povinných náležitosti jako je barva karoserie nebo minimální rozměr vozu
  • Nutné označení evidenční nálepkou vydanou dopravním úřadem (za zhruba 500 korun) namísto svítilny
Mohlo by vás zajímat:  V některých případech se přezutí na letní pneumatiky může spíš vymstít

Díky nálepce se tak nemusíte bát, že byste automobily taxi služky nepoznali. Navíc předem nesjednaná vozidla čekající na ulici na klienty nejspíše označena svítilnou zůstanou. Novela počítá především s tím, že taxislužby a zprostředkovatelé dopravy převezmou zodpovědnost za dostatečná oprávnění svých řidičů. To se může dotknout zejména alternativních přepravních služeb.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora