Přemýšlí se nad sankcemi pro starší auta. Poplatky mohou vzrůst na desetitisíce

V rámci sněmovny se konají i různé semináře, během kterých padají různé nové návrhy. Jeden takový se týká starých vozidel a vyšších plateb pro ty, kteří se je rozhodnou prodat nebo koupit. Tento návrh padl na semináři o ochraně spotřebitelů při koupi ojetých vozů, který byl pořádán pod záštitou poslance hnutí ANO Martina Kolovratníka. Zmíněná navrhovaná úprava by měla pomoci vytlačit stará a neekologická auta ze silnic.

Platby ve výši až několika desítek tisíc korun

Platby, které jsou navrhovány, rozhodně nejsou nijak malé. Pokud začneme obecně, tak musíme říci, že by na majitele stávající, nebo na majitele budoucí čekaly poplatky, které by se pohybovaly ve výši několika desítek tisíc korun. Cíl je v takovém případě jasný – auto odevzdat k ekologické likvidaci. Návrh  na změnu spojuje nejenom výrazné zvýšení současných plateb, ale také další poplatky, které už se týkají vozidel, které jsou stará zhruba 10 let.

Vysoká platba při převodu auta

První navrhovaná platba by bylo zdanění auta placené při jeho převodu na nového majitele. V případě vozidel, která plní normu Euro 3, která byla většinou vyrobena v rozmezí let 2000–2005 by se jednalo o částku ve výši 10 000 korun českých. V případě vozidel plnících Euro 4, což je rok výroby zhruba 2005–2009, by se jednalo o sumu o polovinu nižší, tedy 5 000 Kč. Nejde o nic levného.

Zvýšení stávajících sazeb

Platby ve výši 5 a 10 tisíc korun za vozy plnící Euro 3 a 4 jsou novinkou. Aktuálně lze dané vozy převádět bez poplatku. Dále zazněl i návrh, který by zvýšil současné platby, které se týkají norem Euro 0-3. A zvýšení sazeb je velmi výrazné. V případě normy Euro 2 by mělo dojít k navýšení na 15 000 Kč. V případě normy Euro 1 na celých 20 000 Kč. A pokud by se někdo chtěl zbavovat vozu plnící Euro 0, musel by si při převodu připravit sumu ve výši 25 000 Kč. Je jasné, že v těchto případech už se majiteli konkrétního vozu raději vyplatí jeho likvidace než prodej, popřípadě neoficiální darování někomu jinému.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Český trh obohatila dvojice Smartů

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora