Vlastnictví auta bude kvůli nařízením EU jen pro vyvolené. Sdílení vozů však není reálná alternativa

white-electric-car-be-recharged-charging-station

Aktuální trend Evropské unie je tlačit na automobilky kvůli emisním limitům. Těm tak v podstatě nezbývá než se rozloučit se spalovacími motory a vydat se cestou elektromobility. Jak je ale známo, tyto vozy jsou pro mnoho lidí kvůli dojezdu nepoužitelné a pro většinu cenově nedostupné. Vlastnictví auta tak bude v budoucnu opravdu luxus.

Auta pouze pro bohaté

Pokud nedojde k výrazným změnám v cenách elektromobilů, dá se očekávat, že v budoucnu budou tato auta jenom pro vyvolené. Pro ty, kteří na dané auto mají. Evropská unie má plán zcela zakázat spalovací motory a na elektromobil vzhledem k ceně málokdo dosáhne. Nemluvě o lidech na sídlištích a problémech při nabíjení auta. Dnes, kdy je auto běžnou výbavou téměř každé rodiny, se z něho stane luxus jenom pro bohaté.

Zdroj obrázku: Freepik

Sdílená auta alternativu nenabízí

Možným řešením by mohlo být využití sdílených aut. V České republice funguje několik takových služeb, ale všechny trápí stejné problémy. Jsou to především ceny, je to dostupnost daných aut v konkrétní lokalitě, ale i určitá komplikovanost pronájmu daného auta, pokud nasedneme do vozu po někom, kdo se k autu nechoval příliš vzorně. V případě, že i tyto vozy budou na elektřinu, je tu další problém, a to s dojezdem a nabíjením, jelikož málokdo bude chtít pronajatý čas trávit u nabíječek.

Mohlo by vás zajímat:  Při mytí auta v zimě hlídejte okolní teplotu a dbejte na sušení

Život bez auta, nebo s vrakem?

Kam tento trend směřuje? Výsledek může mít dvě podoby. Buď se jako Češi vzdáme auta, protože pro nás elektromobil bude nepraktický a nedostupný, nebo budeme jezdit doslova vrakem. Zákaz EU se pochopitelně bude týkat jen nových aut, a tak ty se spalovacím motorem budou stále v bazarech. Už teď je ale průměrné stáří vozů v ČR celkem vysoké a dá se očekávat, že to nebude lepší. Mnoho lidí tak bude do poslední chvíle udržovat svou i desítky let starou ojetinu, která ekologii příliš nepřidá.

Zdroj: https://www.hpi.co.uk/content/electric-cars-the-electric-era/electric-car-pros-cons/