Vlastnit raritní auto může být splněný sen, reálně ale majitele čeká řada nemilých překvapení

auto-mechanic-working-garage-repair-service

Jsou auta, která potkáváme doslova na každém rohu. A potom auta, za kterými se téměř každý otočí. Je mnoho lidí, kteří na různá raritní auta nedají dopustit. Buď jsou to sběratelé, nebo milovníci aut, kteří se rádi svezou ve skutečném skvostu. A i když se investice na počátku jeví zajímavě, postupem času se začnou ukazovat hlavní problémy.

Problém najít servis

Mít například Octavii nebo Fabii, můžeme zajet do jakéhokoliv servisu a máme jistotu, že mechanik základní diagnostiku a opravu zvládne bez problémů. U raritních aut to ale může být poměrně velký problém. Pro nezkušenost nebo nedostatečné vybavení mnoho mechaniků dané auto odmítne. Nutností tak bude hledání výhradně autorizovaného servisu. A čím je auto starší, tím těžší to může být. Někdy je dokonce nutné navštívit až zahraničí.

Zdroj obrázku: Freepik

Oprava pouze výměnou

S raritními vozy souvisí i to, že mnoho oprav se musí řešit pouze výměnou. U běžných sériových vozů nebývá problém něco klasicky opravit či repasovat. U vozů raritních ale toto není možné. A samotná výměna je náročná jak časově, tak pochopitelně i finančně. Do této kategorie dnes můžeme zařadit třeba i elektromobily. I ty jsou u nás poměrně raritními vozy. A pokud je problém s akumulátorem, nezbývá nic jiného než ho nechat vyměnit celý. A náklady jsou u mnohých vozů až astronomické.

Mohlo by vás zajímat:  Policii řidiči ošálit mohou, s pojišťovnami to ale tak lehké nemají

Vysoké ceny oprav

Samotné náklady na opravy takových vozů jsou také jen kvůli výměnám poměrně vysoké. Zatímco u běžných aut lze součástku buď opravit, nebo najít potřebnou na vrakovišti, u vozů raritních musí být nová, mnohdy dokonce originální nebo na zakázku vyrobená. Najít starší je spíše umění a to stejné se týká i zmíněných elektromobilů a jejich akumulátorů. I s tím tak musí případný majitel počítat, zvláště u vozů staršího data výroby, kde už je běžné, že se mohou objevovat problémy s technikou.

Zdroj: https://finance.yahoo.com/news/25-costly-auto-repairs-aren-183146159.html, https://www.quora.com/Why-are-car-repair-services-so-expensive