Vlhkost v interiéru auta je problém nejen v zimě, bývá zdrojem nebezpečných patogenů

Window 1446496 1920

S vlhkostí se v autě potýkáme hlavně v zimě, kdy je hlavním viníkem zamlžených oken. Ale paseku umí nadělat i v jiných měsících, kdy si jí často ani nevšimneme. Ve vlhku se tradičně daří různým škůdcům, jako jsou plísně, bakterie nebo mykózy. Většinu z nich pouhým okem nezaregistrujeme, minimálně v počátcích, ale poznáte je po čichu. Auto, jehož interiér „kvete“, má zvláštní a poněkud nepříjemný odér. Alergici nebo děti pak mívají potíže takovým autem jezdit. S přebytečnou vlhkostí byste proto měli bojovat v každém ročním období, nejen v zimě.

Mohlo by vás zajímat:  Letní pneumatiky mohou zimním zdatně konkurovat, ale stále se přezouvat vyplatí

Klimatizace je základ

Základem boje proti přebytečné vlhkosti je klimatizace, ve které je vzduchový filtr. Ten mimo jiné odvádí vlhkost ven z vozu. Ale pozor, řada českých řidičů zanedbává údržbu klimatizace, a tedy i tohoto vzduchového filtru. Ten je třeba pravidelně čistit, optimálně každé tři měsíce, a navíc kontrolovat, zda nedojde k nějakému mechanického poškození, které by snížilo jeho účinnost. Poškozený filtr už většinou nejde opravit, je třeba jej vyměnit.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pořádný úklid

Klimatizace nicméně odvádí vlhkost z auta jen v době, kdy je puštěná. Pokud auto necháte několik dní zaparkované venku, vlhkost se v něm bude postupně hromadit, není-li vůz v perfektním stavu. Perfektním stavem máme na mysli kompletně omytý a vyčištěný vůz, který má zkontrolované a správně ošetřené těsnění, například silikonovým gelem či vazelínou.

Mohlo by vás zajímat:  Aféra Dieselgate má dodnes na svědomí propad zájmu o auta s naftovými motory

Pokud není auto uklizeno, kromě vlhkosti se v něm daří i v úvodu zmíněným škůdcům. Vlhkost se v autě drží hlavně v čalounění a polstrování, pokud však budou čisté a ošetřené, přestane se na ně vázat. Stejně je tomu i s dalšími interiérovými prvky vašeho vozu – pozornost je dobré věnovat především oknům, na nichž vlhkost kondenzuje. Tento jev výrazně omezíte, pokud budou okna umytá a odmaštěná. Do vyčištěného auta pak můžete pro jistotu umístit silikagel, který vlhkost váže.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora