Voda je v zimě úhlavní nepřítel. Majiteli vozu může nepříjemně zavařit

Voda je nazývána životodárnou tekutinou, bez které se žádný živý organismus neobejde. Používat však vodu ve voze, především v zimě, se může šeredně vymstít. Pokud patříte mezi motoristy a vlastníte automobil, dejte si na vodu velký pozor. Může uškodit více, než si myslíte. Jak?

Náhrada chladicí kapaliny

Zatímco v létě není problém místo chladicí kapaliny použít i běžnou vodu, třeba v případě nouze, během zimního období toto nedoporučujeme. Tedy snad jenom za předpokladu, že stoprocentně nehrozí, že by se teploty dostaly pod bod mrazu. To ale málokdy můžeme zaručit. Používat místo chladicí kapaliny vodu i v zimě se může šeredně vymstít. Dojde ke zmrznutí a pochopitelně zvyšování jejího objemu, což může napáchat značné škody.

Místo vody do ostřikovačů

Opět platí, že v létě můžeme do nádobky ostřikovačů nalít běžnou vodu s trochou saponátu. V zimě je ale dobré se tomuto postupu vyhnout. Opět totiž riskujeme její zamrznutí. Prasknutí nádobky na kapalinu je sice spíše nereálné, ale stát se to může. Mnohem větším problémem bude zamrzlá voda v čerpadle, která ho může poškodit. V zimě je třeba mít v ostřikovačích směs nemrznoucí, odpovídající aktuálním teplotám. Tu si lze koupit, ale i vyrobit.

Mohlo by vás zajímat:  Nová auta selhávají v crash testech. Důvodů je několik a nikoho nepotěší
Zdroj obrázku: Freepik

Na mytí auta

Mýt auto v zimě samozřejmě lze, ale je dobré při tom trochu přemýšlet. Je lepší vybrat si teplejší dny, nikoliv období tuhých mrazů. Voda nalitá na karoserii pochopitelně zateče do různých míst, kde brzy zmrzne. A to může vést opět k různým problémům. Známé jsou třeba přimrzlé dveře, zrcátka nebo kliky. U toho všeho hrozí poškození.

V nádrži

Na vodu v nádrži je třeba dát pozor nejenom v zimě, ale samozřejmě i v létě. Vede k tomu, že snižuje kvalitu paliva, což se negativně podepíše nejenom na samotném chodu motoru, ale také na jeho životnosti. Proto pozor, jak a kdy tankujete. Právě takto se může voda do nádrže poměrně snadno dostat.

Zdroj: https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/driving-experts-urgent-warning-putting-28712699