Voda může být nebezpečnější, než se zdá. I malá louže někdy znamená velký problém

Voda je životodárná tekutina, kterou potřebuje každý člověk. Jak je to ale s autem? I to se bez nějakých těch tekutin neobejde. Je to chladicí kapalina, kapalina do ostřikovačů, ale třeba i běžná voda nezbytná na umytí vozu. Jsou ovšem také případy, kdy voda autu doslova škodí a je namístě se jí vyhýbat. V jakých případech?

Nebezpečné kaluže

S nástupem podzimu je tento jev stále běžnější. Podzimní deštivé počasí plní jakékoliv nerovnosti na vozovce a vznikají více či méně velké kaluže. A ty mohou být pro řidiče velkým rizikem. Nikdo z nich neví, jak velká prohlubeň se pod vodní hladinou nachází. Je to jenom pár milimetrů, nebo i několik centimetrů? Najet zprudka do kaluže může mít za následek velké poškození vozu v díře, která byla právě pod vodní hladinou skryta.

Zdroj obrázku: Freepik

Rizikový aquaplaning

Souvislá vrstva vody na vozovce může být rizikem, i když pod ní není žádná skrytá díra. Pokud do vrstvy vody najedeme ve vyšší rychlosti, s nekvalitními pneumatikami, hrozí takzvaný aquaplaning. Jedná se o jev, kdy se auto stává neovladatelné vlivem toho, že pneumatiky nezvládají odvádět vodu. Základem je nezmatkovat, držet přímý směr a snažit se pomalu zpomalovat, dokud se pneumatiky znovu nechytí. Riziko tohoto jevu přichází jak teď na podzim, tak i v létě při krátkých intenzivních průtržích. Předcházet aquaplaningu lze již zmíněnou rychlostí, ale i stavem pneumatik. Především hloubkou dezénu.

Neviditelný led

S nástupem zimy se stále více objevuje riziko namrzlé vozovky. Led není nic jiného než voda v pevném skupenství. A někdy nemusí být vůbec vidět. Jde o takzvaný černý led, který vzniká ve chvíli, kdy přes den stoupají teploty nad nulu a k večeru klesají pod ni. Klasická vrstva ledu se na silnici zase objevuje v dobách dlouhodobých mrazivých teplot. Oba jevy jsou pochopitelně nebezpečné a mnohdy nepomohou ani ty nejlepší zimní pneumatiky.

Zdroj: https://www.beyandassociates.com/2019/01/why-is-driving-on-a-wet-road-so-dangerous/