Volkswagen Passat slaví – kolik vozů bylo vyrobeno?

Car 3331291 960 720[1]

V České republice i v jiných zemích je Volkswagen Passat typickým autem, které potkáte doslova na každém kroku. Patří mezi nedílnou a významnou součást trhu vozů střední třídy. Automobilka slaví velký úspěch v prodeji a neopadajícím zájmu a nyní dosáhla působivého mezníku třiceti milionů prodaných kusů tohoto typu automobilů.

Auto s pořadovým číslem 30 milionů

Automobilka Volkswagen se nyní může pyšnit tím, že po světě jezdí její vůz typ Passat, který má pořadové číslo už 30 milionů. Tento jubilejní kus, konkrétně plug-in hybridní verze GTE, u které nedávno proběhla modernizace, byl vyrobený v německém Emdenu. Se svým unikátním číslem nebude však prodáván ani v běžném obchodě ani například v aukci, jak by možná mnozí očekávali, ale poslouží pro novinářské testovací jízdy. Typ vozu s takto velkým pořadovým číslem se neodmyslitelně zapsal do popularity automobilky a patří mezi nejúspěšnější tři modely v historii. V žebříčku najdeme:

  • Golf (35 milionů kusů)
  • Passat (30 milionů kusů)
  • Brouk (21,5 milionu kusů)
Mohlo by vás zajímat:  Bývalý jezdec Formule 1 a vítěz závodu v Le Mans Hans-Joachim Stuck za volantem vozu Škoda Sport

Volkswagen Passat a jeho historie

Výroba první generace populárního vozu byla poprvé spuštěna 14. května 1973 v závodě ve Wolfsburgu. Tím začala nová vlna, které slibovala automobily s motory chlazenými kapalinou, pohonem předních kol a celoocelovou karoserií, které měly nahradit tehdejší model VW 1600. Ty byl chlazený vzduchem, s pohonem zadních kol a motorem umístěným vzadu. Ač možná již tehdy někteří tušili, že se jedná o revoluční krok, popularitu, jaké dosahuje Passat nyní, nejspíše před čtyřiceti šesti lety neodhadoval nikdo. Dnes se jedná o úspěšný model, který se jako opravdová světová špička vyrábí na třech kontinentech, v deseti výrobních závodech a nabízí se pro více než sto trhů. Existuje mnoho různých typů a generací – například v Evropě má osmé vydání.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora