Volkswagen Taigun – malé SUV namířené proti Nissanu Juke

V Sao Paulu, hlavním městě Brazílie, dnes Volkswagen odhalil svůj nejmenší model ve třídě SUV. Model Taigun je postaven na základech malého Up!u a ukazuje cestu, kterou se hodlá VW v nejbližších letech vydat.

Tedy alespoň tu designovou. Auto totiž zvenku vypadá hodně realisticky a řekl bych, že do série by mohlo projít takřka vše. Výjimkou by mohla být snad jen přední světla a 17-ti palcová kola. Jinak se mi moc líbí vytažené blatníky, které dodávají vozu styl, stejně tak jako stříbrně lakované ochranné plasty na předním i zadním nárazníku. Rozpačitý jsem snad jen ze ztvárnění přední části.

Interier není úplně kopii, ale minimálně inspirován byl mini modelem Up! Volant a i základní rysy středové konzole jsou stejné. Před spolujezdcem však nenajdete otevíratelnou schránku ale madlo (asi pro kodrcavou jízdu po „kočičích hlavách“) a zmizely také téměř veškeré ovladače. Vše se ovládá přes centrální displej. Na vrcholku panelu pak pyšně trůní trojice budíčků, které informují o teplotě oleje, vody a plnícím tlaku turba.

Rozměrově je Taigun menší než Nissan Juke, který se řadí k nejmenším SUV na trhu. Délka 3859 mm, šířka 1728 mm a výška 1570 mm ho řadí někde mezi segmenty A a B. Rozvor náprav – 2470 mm slibuje, že i přes pětidvéřovou karoserii si zadní cestující moc prostoru neužijí. To už bude lepší sklopit sedadla, protože základní objem kufru 280 litrů se tak zvětší na 987 litrů.

A co zvolil Volkswagen pod kapotu? (Ne)překvapivě přeplňovanou jednotku. V Taigunu je litrový motůrek o výkonu 110 koní a s točivým momentem 175 Nm. 6-ti stupňová manuální převodovka pak výkon posílá pouze na přední kola, což dokazuje, že to s terénními schopnostmi nebude tak úplně žhavé.

Jestli se Taigun dostane do prodeje bude údajně záviset na přijetí publika. Pokud však vezmeme do úvahy, že malé SUV Volkswagen dlouhodobě připravuje, myslím si, že není co řešit a do roka a do dne máme Taiguna ve výrobě. A na závěr jedna perlička, přeskupte písmenka ve jméně Taigun – co dostanete?

Komentáře