Volvo se loučí se vznětovými motory, v příští dekádě již diesely vyrábět neplánuje

Přidat na Seznam.cz

Stále více automobilek uveřejňuje své časové plány, kdy úplně skončí s výrobou aut se spalovacími motory a přestanou je na trhu nabízet. Švédské Volvo je v tomto ohledu sice umírněnější v rámci toho, že chce ve svých závodech skončit jen se vznětovými motory, ale naopak volba časového období je odvážná – změna by měla proběhnout do deseti let, nejspíše dokonce během pěti až šesti let.

Poslední vznětový motor

Jak uvedl šéf této značky pro Evropu Lex Kerssemakers, Volvo uvede na trh poslední generaci svých vznětových motorů letos v červnu a další výrobu již dále neplánuje. Potvrdil tak fakticky záměr, který automobilka naznačovala již dříve. Za pět až šest let by měly z nabídky zmizet, protože nové modely dieselů jsou pro Volvo aktuální obvykle pro tři až čtyři roky, což je ve srovnání s jinými automobilkami podstatně kratší čas. Například ve srovnání s Volkswagenem:

  • EA288 se vyrábí od roku 2012
  • EA888 dokonce od roku 2007

Volvo volí cestu elektřiny

Automobilka hovořila o ukončení dieselů už dříve a má jasno, jakým směrem se hodlá v budoucnu ubírat. Jak uvedl generální ředitel Hakan Samuelsson: „Musíme si určit priority, nemůžeme dělat všechno. Pokud chceme být rychlejší v elektrifikaci, nemůžeme říci ano všemu.“ Z toho důvodu nemá jejich S60 naftový motor a následující modely na tom budou stejně.

Komentáře
Přidat na Seznam.cz

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora