Volvo testovalo bezpečnost, auta házelo z třicetimetrové výšky

222

Jak dopadne auto, když spadne z výšky kolem 30 metrů? Pravděpodobně z něj zbyde jen hromádka nepojízdného šrotu. A co když z takové výšky, která zhruba odpovídá pádu z dvanáctého patra, pustíte opravdu bezpečné auto? To se rozhodla vyzkoušet švédská automobilka Volvo, která je mnoha odborníky pokládána za vůbec nejbezpečnější automobilku na světě. Plán Volva představit do roku 2020 auto, které ochrání život své posádky za všech okolností, se sice nenaplnil, i tak vás však výsledky tohoto testu příjemně překvapí. Zejména pokud máte v kapse klíčky od vlastního Volva.

Mohlo by vás zajímat:  Velká MPV se jeví jako skvělá volba pro rodiny. Automobilky však zapomněly na podstatnou věc
Zdroj obrázku: Volvo

Záchranářské cvičení

Takový zátěžový test je užitečný nejen pro skandinávskou automobilku, ale i pro záchranáře. Ti si totiž občas stěžují na to, že modelové dopravní nehody nejsou dost autentické, a tak je pro ně účast na podobném nestandardním experimentu více než vítaným zpestřením přípravy. Kinetickou energii pochopitelně autu dodala gravitace a nerovný povrch se postaral o to, že poškození vozu nebude připomínat kontrolované laboratorní zkoušky.

Auta navíc nepadají na jen na přední část vozu, Švédové je pouštějí tak na bok nebo v různých atypických úhlech, aby otestovali všechny možnosti, které mohou při silničních nehodách nastat. Čelní srážku Volva XC40 ustála velmi slušně, a pokud by v nich byl připásaný řidič, měl by větší šanci na přežití, než kdyby z takové výšky spadl sám bez auta. Ostatní úhly dopadu znamenaly větší škody i riziko pro řidiče.

Mohlo by vás zajímat:  Vypnout systém start-stop je stále komplikovanější. V mnohých autech může tlačítko zcela chybět

Volvo XC40

Volva XC40 která ve Švédsku tímto drsným testem prošla, patří k nejdolnějším osobním vozům vůbec. Základní charakteristiky těchto solidních středně velkých SUV jsou:

  • Typ motoru: dvoulitrový benzinový čtyřválec o objemu 2,0 l s výkonem 190 koní
  • Maximální rychlost: elektronicky omezena na 180 km/h
  • Zrychlení z 0 na 100 km/h: 4,9 s
  • Kombinovaná spotřeba: 6,5 l na 100 km
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora