Volvo V40 přichází s revolučním airbagem pro chodce

Sedm čidel, nejmodernější technologie a airbag, který se bleskurychle rozvine před čelním sklem. To jsou některé z hlavních prvků technologie airbagu pro chodce – systému, díky němuž je nový model Volvo V40 prvním, který jej nabízí.

V Evropě představují chodci 14 procent všech osob usmrcených při dopravních nehodách. Mnohem více chodců je každoročně zraněno. Nejzávažnější poranění hlavy při kolizi chodce s automobilem jsou způsobena tvrdou konstrukcí pod kapotou, spodní hranou čelního skla a A-sloupky.

Mohlo by vás zajímat:  Energetický štítek pneumatiky s výběrem pomůže, ale ne tolik jak řidiči potřebují

S ohledem na tyto skutečnosti zahájila společnost Volvo vývoj svého airbagu pro chodce. Tento ve světě průlomový systém byl poprvé představen na letošním autosalonu v Ženevě spolu s modelem V40.

V přídi vozu je zabudováno sedm čidel, která přenášejí signály do řídicí jednotky. Když se automobil dostane do kontaktu s cizím objektem, signály se změní. Řídicí jednotka je zpracuje, a pokud je vyhodnotí jako jednu z částí lidského těla, aktivuje revoluční airbag.

Závěsy kapoty jsou vybaveny pyrotechnickým uvolňovacím mechanismem, který při aktivaci systému vytáhne čepy a uvolní zadní část kapoty. Zároveň se aktivuje airbag, jenž se začne plnit plynem. V průběhu nafukování airbag nadzvedne kapotu o deset centimetrů, zvětšená mezera mezi kapotou a tvrdými částmi v motorovém prostoru umožňuje její deformaci a pomůže tak utlumit sílu nárazu těla chodce.

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho řidičů má na svém voze špatné pneumatiky. Někteří to nikdy nezjistí

Systém je aktivní při rychlostech od 20 do 50 km/h. Samotný airbag se skládá z vaku a vyvíječe plynu. Po aktivaci je vak během několika milisekund zcela naplněn.

Zdroj: Volvo Car Corporation