Volvo zavádí další bezpečnostní prvky. Čím překvapí?

Auta, která automobilka Volvo vyrobí od roku 2020, budou mít omezenou nejvyšší rychlost. Jet s nimi můžete maximální rychlostí 180 km/h. To ale není všechno. Již dříve se automobilka nechala slyšet, že jejím cílem je zachování životů řidičů. Snaží se tedy vyrábět co nejbezpečnější vozy tak, aby v nich nedocházelo ke zranění nebo dokonce úmrtí pasažérů.

Vize 2020

To je program, jehož cílem je, aby od roku 2020 nedošlo v žádném novém Volvu k nehodě s těžkým nebo smrtelným úrazem. Mezi jednotlivá bezpečnostní opatření tak patří:

  • maximální rychlost vozů 180 km/h (právě tato rychlost je jakousi psychologickou hranicí, kterou má odvahu překročit jen malé množství řidičů),
  • Care Key – majitel vozu může stanovit vlastní limity rychlostí (například když se rozhodne půjčit vůz svým dětem),
  • systém pro sledování pozornosti řidiče – kontroluje, zda se řidič věnuje řízení, nebo že jede pod vlivem omamných látek,
  • automatické snížení rychlosti podle dopravních značek.

Vzhůru proti nepozornosti

Pokud vůz zjistí, že jej řídí řidič, jež se nevěnuje řízení (například z důvodu požití omamných látek), pak zareaguje tak, že na to řidiče upozorní signálem. Následně aktivuje aktivační systémy. Jestliže je řidič ignoruje, vůz sám sníží rychlost a vyšle nouzový signál do centrály Volvo on Call – ta se pokusí s řidičem spojit. Jestliže i nyní bude řidič toto opatření ignorovat, vůz zastaví u krajnice.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Lexus představuje IS s novým turbomotorem

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora