Vozy Tesla pod palbou kritiky. Po aktualizaci softwaru klesl dojezd až o 60 km. Jeden majitel podal žalobu

Poslední měsíce se na automobilku Tesla snáší jeden problém za druhým. Když už se oklepala z problémů které souvisely s možnými požáry baterií, objevily se další ukazující na nekvalitu provedení vozů a velké riziko koroze. A aby toho nebylo málo, na různých fórech se teď začíná řešit ještě jeden celkem palčivý problém. Týká se dojezdu, který se mnoha majitelům snížil. V některých případech velmi výrazně, dokonce až o 40 mil, což je v přepočtu zhruba 60 kilometrů.

Důvod je stejný – aktualizace software

Majitelé vozů Tesla shodně uvádějí jeden společný důvod. Dojezd výrazně klesl po tom, co v jejich voze proběhla aktualizace software. První stížnosti se začaly objevovat už v květnu letošního roku a nyní v necelé polovině srpna se objevují další a další. To pouze nahrává spekulacím o tom, že nejde o náhodu, ale o možný záměr. Snížení dojezdu samozřejmě způsobuje celou řadu problémů. Auto výrazněji ztratilo na hodnotě, nehledě na jeho praktičnost, která z důvodu nutnosti častějšího dobíjení pochopitelně klesá.

Jeden z majitelů podal žalobu

Jeden z majitelů se rozhodl jednat a podal na Teslu žalobu. Ta byla tento týden ve středu doručena na soud v severní Kalifornii. Součástí žaloby je také upozornění na to, že tento problém se netýká jenom jeho vozu, ale že jich mohou být stovky a tisíce. Cílem bude přesvědčit soud, že nejde o náhodnou chybu, ale věc, kterou dělá Tesla záměrně. Žaloba upozorňuje také na fakt, že problém s dojezdem nastal právě po aktualizaci softwaru.

Většina poškozených v tom vidí záměr

Tesla se zatím ke stížnostem ani samotné žalobě oficiálně nevyjádřila. Na fórech se však rozhořely diskuse o tom, že snížení kapacity baterií je dost možná záměrné. Odkazuje se při nich na květnový požár vozu Tesla Model S v Hongkongu, po kterém se automobilka rozhodla uvolnit aktualizaci, která zajistí lepší ochranu baterie. V souvislosti s ní Tesla skutečně uvedla, že zanedbatelné procento majitelů vozidel Model S a Model X mohlo pocítit velmi mírné snížení dojezdu. Na povrch však vyplývá, že nejde o mírné snížení, ale o zkrácení dojezdu i o 60 km. Je vše spojeno se snahou Tesly eliminovat potíže s bateriemi a vyhnout se tak povinnosti jejich výměny?

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  BMW iX3 s pohonem páté generace chce zaujmout dojezdem přes 440 km

O Tomáš Dunajčík

V případě kontaktu využijte email: tomas.dunajcik@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora