Výběr správného sedadla může zachránit život. Tohle jsou nebezpečnější místa v autě a autobuse

O tom, zda bude cesta bezpečná, rozhoduje mnoho faktorů. Samotný řidič dopravního prostředku, jeho stáří a kvalita, bezpečnostní prvky, ostatní účastníci silničního provozu, povětrnostní podmínky… Rozhoduje ale i to, kam konkrétně si sednete. Jsou místa, kam raději nesedat. A naopak místa, kam si určitě sednout.

Kde sedět v autě?

Pokud v autě cestujete sami, nemáte moc na výběr a jiné sedadlo než to určené pro řidiče samozřejmě nepřipadá v úvahu. Pokud jste ale spolujezdcem, máte možnost výběru. V takovém případě myslete na svou bezpečnost a sedněte si dozadu. A kam konkrétně? Možná to bude znít překvapivě, ale nejbezpečnějším místem v autě je zadní prostřední sedadlo.

Samozřejmě tedy za předpokladu, že uděláte i vše pro svou bezpečnost. To znamená, že se nejenom správně usadíte (děti pochopitelně do dětských sedaček), ale také že použijete bezpečnostní pásy. Také pamatujte na to, že nejbezpečnější je dané sedadlo výhradně ve chvíli, kdy je vybaveno klasickými tříbodovými pásy.

Zdroj obrázku: Freepik

Kam se posadit v autobuse?

Nemusí to být vždy jenom osobní automobil, kterým cestujete. Čas od času vás může čekat i cesta veřejnou dopravou, tedy autobusem. Kam si sednout v něm? Primárně volte místo, které je do uličky, nikoliv u okna. Sice nebudete mít takový výhled ven, ale v případě převrácení autobusu na bok je místo směrem do uličky podstatně bezpečnější než sedadlo přímo u okna, které je rázem v kontaktu se zemí.

Mohlo by vás zajímat:  Provoz elektromobilu může být výhodnější, než mnozí tuší. Trik je ve správném nabíjení

Dále hraje roli i to, v které části autobusu sedíte. Ideální je najít si místo zhruba ve středu autobusu. Tedy rozhodně ne úplně vpředu ani úplně vzadu. Vliv na bezpečnost v autobuse má ale i to, zda budete sedět v pravé, nebo levé části. Větší bezpečí zajistí část pravá, která je dále od provozu (od druhého silničního pruhu a protijedoucích vozidel). Toto pochopitelně platí tam, kde se jezdí vpravo. V případě třeba Velké Británie je to pochopitelně levá část autobusu.

Zdroj: https://www.businessinsider.com/safest-place-to-sit-car-plane-train-all-vehicles-2019-8#the-rear-middle-seat-is-the-safest-seat-in-a-car-1