Vybíráte kamery do auta? Rozhodujte se podle klíčových parametrů

Jsou země, kde jsou kamery do auta zakázané legislativou. Česká republika mezi ně naštěstí nepatří. Zde jsou naopak dobrým pomocníkem v případě nehod a dalších událostí, jelikož poskytnou jasné svědectví o tom, jak se vše seběhlo. I proto stoupá jejich popularita. Rozhodli jste se pro nákup? Rozhodujte se podle klíčových parametrů. Toto jsou ty hlavní.

Pozorovací úhel

Parametr, který lze popsat jako šíře záběru samotné kamery. Pozorovací úhel ukazuje na to, jak široký obraz dokáže použitá optika zaznamenat. Je dobré mít zaznamenáno i to, co se nestalo jenom přímo před vozem, ale také v jeho okolí. Čím větší pozorovací úhel kamery do auta mají, tím lépe. Ty nejlepší dosahují hodnot v rozmezí 160 – 170 stupňů, čímž pokryjí svým záběrem maximum prostoru před vozem i prostor z bočních stran.

Zapínání

Ideální je, když se o kameru nemusíte starat. Tedy když má funkci automatického zapínání. Ta se aktivuje díky pohybovému senzoru. Zapne se nejenom ve chvíli, kdy se s vozem rozjedete a okolí se začne hýbat. Může sepnout i když sama detekuje pohyb kolem vozu. To se hodí, pokud chcete zaznamenat i případné poškození vozu, ke kterému došlo na parkovišti.

Mohlo by vás zajímat:  Semafory ve městech mají usnadnit provoz, mnohdy ho ale spíše komplikují

Rozlišení videa

Čím kvalitnější video, tím detailnější záznam. To se hodí při identifikaci konkrétních lidí, stejně jako při identifikaci SPZ. Standardem by dnes mělo být rozlišení Full HD neboli 1080p. Špičkové modely umí nabídnout i aktuálně stále vyhledávanější rozlišení 4K, které bude za pár let běžným standardem.

Ukládání záznamů

Kamery do auta mohou dát jasný důkaz o viníkovi nehody, stejně jako mohou dokonale identifikovat vandala. Tedy pokud záznam zůstane tam, kde má být. Buď přímo v interní paměti kamery, nebo na paměťové kartě. Ideální je vybírat kameru do vozu s funkcí automatického přepisu starších záznamů. Ten se vytváří kontinuálně a nové nahrané minuty přepisují ty nejstarší. Samozřejmá by měla být také funkce automatického zastavení nahrávání a uložení záznamu v případě nehody – tedy zcela automaticky.

Mnohdy je důležité mít natočeno i to, co konkrétní události předcházelo. Proto je na místě hledět i na velikost uživatelské paměti, díky čemuž lze bez problémů uchovávat záznam v délce i několika hodin. Roli hraje hlavně kompatibilita s paměťovými kartami, kde by měla být standardem velikost okolo 64 GB. To koresponduje s rozlišením a kvalitou záznamu, který má logicky větší velikost.

Mohlo by vás zajímat:  Místo na kartáček na auto. Zubní pasta dokáže opravit známý problém a ušetřit tisíce korun

Doplňkové funkce

O jaké se může jednat? Příkladem je GPS modul, který zaznamenává jak konkrétní polohu, tak i aktuální rychlosti. Dále může jít také o optický stabilizátor, který se pozitivně podepisuje na kvalitě pořízeného záznamu. Některé kamery do auta mohou disponovat i detekcí jízdního pruhu, nebo funkcí detekce rychlostních radarů.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora