Vybrat ojeté SUV, aby bylo kvalitní a levné, může být oříšek. Tyto by mohly vyhovovat

Poptávka po vozech z kategorie SUV je stále poměrně velká. Pokud i vy patříte do kategorie těch, kteří plánují jeho koupi, a to ze segmentu ojetin, jistě vám přijdou vhod naše tipy na ty vozy, které jsou dobrou volbou z hlediska kvality a také z hlediska ceny.

Subaru Forester

Generace, kterou máme na mysli, se vyráběla od roku 2008 do roku 2013. Tedy celých 5 let. Pokud jeden vůz z této věkové hranice zvolíte, rozhodně nebudete nijak zklamáni. Už proto, že tento model lze zařadit do kategorie těch SUV, která jsou určená i do terénu, a nikoliv jenom na ozdobu městských silnic. Nezklame například to, že auto má pohon všech čtyř kol, což jeho praktičnosti v horším terénu, ale třeba také v zimě, výrazně přispívá. Sice ne každému bude vyhovovat tužší podvozek, ale když s ním vyrazíte do města, zjistíte, jak parádní může být svezení. K němu přispívá také dostatečně velký vnitřní prostor, který ocení nejenom řidič a spolujezdec, ale také pasažéři vzadu. Subaru Forester se tak může stát poměrně dobrým rodinným vozem. Zvláště s dvoulitrovým benzinovým motorem, který je nejenom výkonným držák, ale vzhledem k velikosti vozu není nijak špatná ani jeho spotřeba. Pro toho, kdo bydlí spíše na okraji měst, nebo na vesnicích s ne úplně ideálním přístupem, ten si může být jistý, že tento vůz ho kdykoliv spojí se světem.

Volvo XC90

O tomto voze jste se v jednom z našich článků mohli dozvědět to, že ve Velké Británii je aktuálně považován za nejbezpečnější auto. A to s ohledem na statiky nehod, pokud šlo o zranění ostatních účastníků, nebo posádky. Pokud vám jde primárně o bezpečí sebe a své rodiny, a také nechcete způsobit problémy jiným, je Volvo XC90 skvělou volbou. Máme na mysli hned první generaci auta, která se začala vyrábět v roce 2002 a její produkce oficiálně skončila v roce 2014. Na výběr máte tedy jak vozy starší, tak i stále poměrně nové. Který zvolíte, je jenom na vás. U všech si ale můžete být jisti určitou dávkou spolehlivosti, kterou právě tato značka jasně oplývá. Dobře se drží i v terénu, ale spíše v tom mírnějším. Na druhou stranu to dokáže kompenzovat hlavně dostatkem vnitřního prostoru, nebo pod kapotou umístěným pětiválcem o objemu 2,4 litru. Ten je i naším doporučením, v kombinaci své spolehlivosti a také výkonu, který je u tohoto většího SUV rozhodně třeba.

Mohlo by vás zajímat:  Fiat 500X - společná výroba se sourozencem od Jeepu v Itálii

Škoda Yeti

Pokud jste vlastenci, a to pokud jde právě o nákup vhodného SUV, tak vás nezklameme, jelikož v našem přehledu najdete i mladoboleslavskou Škodovku. A to konkrétně model, kterým je Škoda Yeti. Když se na něho podíváme, je třeba říci, že svým designem zase až tolik neohromí a má blíže spíše autům primárně praktickým, než těm, za kterými by se ve městě každý otočil. Když toto pominete, můžete jezdit ve voze, který nabídne celkem komfortní svezení, ale i dostatek místa jak pro pasažéry, tak i pro zavazadla. Na výběr máte z modelových řad od roku 2009, až po rok 2017. Pořídíte tak auto, která lze označit i za zánovní. Pozor však na úplně první generace motoru TSI, které na tom s ohledem na kvalitu nejsou úplně nejlépe. Mnohem lepší je jít cestou klasiky, a to v podobě TDI dvoulitru, který je k dispozici hned ve dvou výkonnostních variantách. Konkrétně s výkonem 110, popřípadě s výkonem 140 koní. Oba by měly bez problémů vyhovovat, což poznáte ihned po sešlápnutí plynového pedálu.

Nissan Qashqai

Když se vůz poprvé oslovil, mnoha lidí nevěděla, o co konkrétně si říci. Přece jenom označení vozu Nissan Qashqai je poměrně komplikované, a to jak v souvislosti s možností daný název přečíst, tak v souvislosti s tím ho vyslovit. Na druhou stranu hned po uvedení vůz zaujal tím, že nabídl dobrou praktičnost a také příznivou cenu. To auto ihned katapultovalo na přední příčky prodejnosti v rámci portfolia této automobilky. A z této zprávy můžete nyní těžit i vy. Nejenom, že si můžete být jisti v případě ojetin celkem dobrou cenou, ale máte i na výběr z řady modelů. Mluvíme zde o první generaci, která se vyráběla od roku 2006, až do roku 2013. Jenom pozor na správnou motorizaci. Atmosférický čtyřválec o objemu 1,6 litrů sice není s ohledem na kvalitu a spotřebu nijak špatnou volbou, ale vzhledem k velikosti vozu na tom není s výkonem úplně nejlépe. Proto je lepší sáhnout po dieselu, a to variantě 1,6 nebo 2,0 dCi. Tyto motory mají dobrou výdrž, spotřebu, stejně jako mají také tolik potřebný dobrý výkon.

Mohlo by vás zajímat:  Loprais se spojil s DeRooyem

Kia Sportage

Ano, některá korejská auta nemají příliš dobrou pověst. Ta je spojena hlavně s jejich minulostí. Nutno ale říci, že postupem času dokázaly udělat velké skoky kupředu a nyní se vyrovnají zavedeným automobilkám. A právě tento vůz, tedy Kia Sportage je toho jasným důkazem. Řeč je o voze s rokem výroby od 2010, až po 2016. tedy o třetí generaci tohoto vozu, která začala potvrzovat, že je nejvyšší čas změnit názor. Hlavní přednosti? Hlavně pohodlí, praktičnost, celková spolehlivost, výbava, a to vše je dále spojeno také s příznivou cenou. I když zpracování některých částí by mohlo být kvalitnějším, mluvíme zde hlavně o kosmetických vadách na kráse, než o něčem, co by přímo ovlivňovalo samotnou jízdu. Když dáte na naše doporučení, určitě doporučíme vynechat slabší motory – sice jsou celkem spolehlivé, ale výkon není takový, jaký bys se k charakteru vozu očekával. Když už benzín, tak nějaký agregát s větším objemem. Jste-li naopak příznivci nafty, tak vznětový motor 2.0 CRDI bude ten, který bychom si zaručeně vybrali i my sami.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora