Vyhnout se dálnici může mít překvapivý smysl. Ušetřit se dají peníze i čas

Cars Traveling Highway

Dálniční síť není v České republice nijak zvlášť rozsáhlá. I proto mnozí uvažují nad tím, zda dálnice vůbec využívat. Zda přece jenom nebude lepší se jim vyhnout. V mnoha případech jsou jejich argumenty založeny na pravdě. Proč mnohdy bude lepší se dálnici vyhnout?

Úspora peněz

Dálnice nejsou zdarma. V České republice se za ně platí formou časového poplatku. Ten může být roční, měsíční nebo desetidenní. Kdo cestuje opravdu jenom sporadicky, tomu se příliš nevyplatí dát za desetidenní známku 310 Kč jen proto, že se po dálnici jednou sveze. Vyhnout se zpoplatněným úsekům tak má svůj ekonomický smysl.

Mohlo by vás zajímat:  Do kin minulý týden zamířil film Need for Speed

Zrychlení trasy

Někdy se skutečně vyplatí vynechat ze svého plánování dálnici a vyrazit po standardních silnicích. Může to vyjít časově mnohem rychleji. Zvláště pokud se na dálnici pracuje nebo zde došlo k nehodě. Mnohdy se proto nevyplácí jezdit po paměti jako každý den. Ideální je používat různé chytré navigační aplikace, které pomohou vypočítat skutečně nejrychlejší trasu. Že vůbec nevede po dálnici, má svůj praktický důvod.

Zdroj obrázku: Pixabay

Úspora paliva

Jízda po dálnici může být drahá nejenom kvůli dálničnímu kuponu, ale také kvůli vysoké spotřebě paliva. Vyšší otáčky motoru a větší odpor vzduchu, to je kombinace, která způsobuje, že číslo průměrné spotřeby na palubním počítači znatelně roste. A jet po dálnici pomalu není příliš bezpečné, jelikož člověk ze sebe zbytečně dělá překážku.

Mohlo by vás zajímat:  Chystá se čtvrté pokračování Transformers

Ochrana auta

V jakém smyslu? S každým ujetým kilometrem auto určitým způsobem ztrácí na své hodnotě. Je určitým způsobem opotřebováno. Jízda po dálnici je sice často časově rychlejší, ale může být nejdelší. Příkladem může být cesta z Kutné Hory do Prahy. Existují tři trasy, přičemž dvě z nich využívají dálnici. A právě ty jsou o 15–20 km delší, než klasika v podobě cesty přes Kostelec a Říčany. Navíc všechny tyto tři trasy jsou z hlediska času srovnatelné a rozdíl v délce cesty je maximálně v minutách.

Zdroj: https://www.mastermechanic.ca/blog/highway-driving-necessary/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora