Vyhnout se překážce na silnici mnoho řidičů nezvládne. Netuší, jak manévr správně provést

Není nic horšího než nenadálá překážka. Vzniknout může opravdu kdykoliv a kdekoliv. Příkladem je prudce brzdící auto, padající náklad z vleku, dopravní nehoda, pád větví nebo řada dalších věcí, které způsobí řidičům horké chvilky. A mnohdy dané situace nekončí dobře, protože ne každý ví, jak správně zareagovat.

Nejprve na brzdy

Pokud je něco, co by měl řidič udělat v podstatě instinktivně, je to dupnutí na brzdový pedál. Zkušený řidič s dobrými reakcemi toto udělá v podstatě automaticky, ve zlomku vteřiny. V první fázi výhybného manévru jde o to nejlepší, co se může udělat. Ale pozor, stát bezhlavě dlouhodobě na brzdách je problém. Jakmile spatříme nenadálou překážku, dupneme na brzdu. A poté je třeba začít používat zdravý rozum.

Brzdu povolit

Když dodržujeme bezpečnou vzdálenost nebo překážka není až tak blízko, stihneme dobrzdit. To je ideální případ. Jsou ale i situace, kdy je to nemožné a srážka je v takové chvíli nevyhnutelná, i když brzdový pedál sešlapáváme sebevíc. Když vyhodnotíme situaci právě takto, je třeba udělat na první pohled nelogickou věc. Těsně před překážkou je třeba povolit brzdový pedál.

Mohlo by vás zajímat:  Zájemci o nové auto mají často požadavky, které jsou akorát pro smích
Zdroj obrázku: Freepik

Provést výhybný manévr

Jakmile je brzdový pedál povolen, kola se opět dostanou do lepšího záběru a je možné lépe manévrovat s autem. To je nezbytné, protože v dané chvíli je potřeba udělat výhybný manévr a zabránit možné srážce – samozřejmě pokud je to reálné a je kolem překážky dostatek místa. Cílem je vyhnout se překážce, nedostat smyk a poté pokračovat v brzdění až do úplného zastavení.

Moderní auta pomáhají

Důležité je připomenout, že nezkušeným, zmatkujícím nebo neznalým řidičům může pomoci elektronika. Moderní auta jsou dnes vybavena systémem ABS. Ten brání zablokování kol, což znamená, že výhybný manévr je možné provádět i se sešlápnutou brzdou. Kdo však auto s ABS nemá, ten musí spoléhat jenom sám na sebe. A to se nemusí vždy vyplatit.

Zdroj: https://aa-highway.com.sg/unexpected-driving-obstacles/