Výhody starších aut jsou ve skutečnosti věci, kvůli kterým je dobré dát od vozu ruce pryč

Nové, nebo starší auto? To je otázka, kvůli které se mnozí lidé dokážou hádat i dlouhé hodiny. Mnozí preferují auto zcela nové, někdy zánovní. A potom tu jsou tací, kteří nedají dopustit na auta starší. Tito lidé často argumentují věcmi, které berou jako velké výhody těchto aut. Realita je ale taková, že velmi často jde spíše o mínusy než něco, co lze považovat za klad.

Příznivá cena

Ano, staré auto je levné. O tom není pochyb. Vůz ale nevlastníme jenom několik týdnů, ale obvykle to jsou roky. Je proto třeba spočítat vše, co nás během, jeho provozu stojí. Nízká prodejní cena je sice velkým lákadlem, ale když je stále něco, co je nutné opravovat, náklady stoupají. Jde o věci, které u nového auta často nehrozí, zvláště v případě dnes už téměř běžné prodloužené záruky.

Zdroj obrázku: Pixabay

 Auto je zajeté

Častý argument na straně těch, kteří kupují starší, auta je to, že jejich vůz už je takzvaně zajetý. Ano, to je pochopitelně pravda, ale nikdo neví, jak a kým. Stav tachometru sice ukazuje, že auto už má dost jízd za sebou, ale málokdo zjistí, jaký charakter dané jízdy měly. Docházelo po příjezdu k ochlazení turba, byl motor před agresivní jízdnou dostatečně zahřátý, nejezdilo se jen na velmi nízké otáčky, či nestál někdo stále na spojce?

Stáří a nájezd ukazují na kvalitu

Tak staré auto, s tak velkým nájezdem, a stále dobře jezdí. I to je jedna z věcí, kterou mnozí považují za výhodu. To ale jenom v době koupě. To, že auto vydrželo do daného okamžiku, ještě neznamená, že vydrží i následující měsíc. I na autě a jeho komponentech se podepíše takzvaný zub času. A nikdo neví, kdy problém nastane. Že se ale stane něco se starším autem, je podstatně pravděpodobnější, než u vozu nového.

Mohlo by vás zajímat:  KIA je oficiálním dopravcem projektu Nejúspěšnější sportovec roku
Zdroj obrázku: Pixabay

Stará dobrá technika

Je pravdou, že nové vozy jsou doslova prošpikované elektronikou, různými asistenty, a že jejich motorům také kvůli downsizingu ubývají válce. I proto někteří vidí výhodu ve starších, jednodušších autech. Faktem ale je, že na nich už se mohl výrazně podepsat čas, tedy jejich stáří. A pokud se podíváme na statistiky nových aut, trvají současné trendy dlouhou dobu a žádné katastrofické scénáře se nekonají. Až na pár výjimek jsou dané vozy, motory a komponenty také spolehlivé.