Vyměňte opotřebené stěrače po zimě sami – je to jednoduché

Pokud vaše stěrače pískají a nedokonale stírají povrch, pak je čas na jejich výměnu. Šmouhy na skle totiž mohou být nebezpečné. Důvodem takového opotřebení auta může být zimní počasí – mráz a voda se solí, kterému je vystaveno celé auto. Navíc někteří řidiči používají stěrače místo škrabky. To vše se samozřejmě projevuje na kvalitě stěračů.

Jak vybrat správné stěrače?

U výběru stěračů vám většinou stačí znát model auta a rok jeho výroby. Další možností je vybrat stěrače podle délky stírací lišty – v takovém případě musíte změřit oba dva stěrače, protože jejich délka se může lišit. Taktéž se podívejte na typ uchycení stěračů, kterých je asi 8 typů. Většina automobilů má pro uchycení stírací lišty klasický háček. Existují také dva typy lišt – starší, které zajišťují rovnoměrné přitlačení gumičky na sklo, nebo novější o jedné liště.

Výměna stěračů

Nejprve bude potřeba odklopit ramena stěračů od skla. Někde to jde udělat přímo, u některých typů aut bude potřeba je trošku nadzvednout a u novějších typů vozů musíte uvést stěrače do servisní polohy. Poté je rameno s lištou třeba odklopit a lištu vycvaknout. U každého auta se postup může lišit. Většinou budete muset odklopit nějakou pojistku, která je snadno viditelná. Instalace nových stěračů je přesně opačná jako demontáž.

Výměna gumiček u stěračů

U stěračů můžete vyměnit pouze gumičky, je to ale o něco složitější. Na druhou stranu by se mohlo jednat o levnější variantu.

  • Gumička obsahuje kovový plátek, který zajišťuje její tvar – a s tímto plátkem gumičku vysunete.
  • Některé stěrače mají na koncích pojistky, které je třeba před tím odjistit.
  • Samotná instalace je opačným postupem demontáže.

 

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  BMW X6 - Antikrist