Vyrážíte za hranice? Mějte v autě vše, co je potřeba. Jaká výbava je v některých zemí povinností?

Budapest 2733084 960 720[1]

Takzvaná povinná výbava je souhrn věcí, které musí mít ve svém voze každý motorista. Obvykle souvisí hlavně s bezpečností, se zajištěním mobility, ale třeba i s jeho viditelností. Co máme mít ve vozech u nás, v České republice, to většina řidičů ví. Učíme se to v autoškolách, často o tom čteme v různých článcích a tak problémy nastanou jenom málokdy. O to horší to může být v zahraničí. Zde mnoho řidičů nemá jasno v tom, co musí v autě mít. Pokud plánujete cestovat za hranice, podívejte se, bez čeho se neobejdete.

Bulharsko

Jet na dovolenou do Bulharska autem sice není jenom tak, ale zvládnout se to dá. Pokud je tato země vaším cílem, dejte si pozor na to, co musíte mít ve voze. Oproti klasické výbavě kterou potřebujete i u nás je to například také hasicí přístroj. Dále je třeba myslet na reflexní vesty, které musí být ve voze pro každého člena posádky.

Mohlo by vás zajímat:  Špatná ojetá auta v bazarech nejsou náhodou. Jde o záměr, na kterém se nejvíce vydělává

Chorvatsko

I tato země je častým cílem dovolených. Pokud se do ní chystáte, potěší vás, že se zde výčet povinné výbavy nijak výrazně neliší od toho, co je nutné mít u nás. Výjimkou mohou mít vozidla s přívěsem, která musí disponovat 2 trojúhelníky. Dále je třeba myslet také na to, že vozy z kategorie N musí mít hasicí přístroj.

Francie

Plánujete tuto zemi navštívit? Dost často je lepší vyrazit vlakem nebo autobusem. To proto, že na motoristy jsou kladeny celkem velké nároky. Ve svém voze byste měli mít například alkoholtester. Dále je nutné mít v něm reflexní vestu pro každého člena posádky. Důležité je mít také nízkoemisní plaketu. Tedy samolepku, která je třeba pokud vjíždíte do některých měst.

Itálie

Častý cíl dovolenkářů. Naštěstí pro ně zde nejsou předpisy pro povinnou výbavu až tak náročné, jako je tomu jinde. Když se podíváme na konkrétní věci, tak to je především obligátní reflexní vesta, kterou musí mít každý člen posádky. Dále pozor na situaci, kdy s sebou vezete jízdní kola. Jestliže jsou na držáku „na kouli“, je třeba jejich převoz doplnit šrafovanou reflexní deskou o velikosti 50 x 50 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Model Civic Type R Limited Edition vytvořil rekord na okruhu Suzuka

Maďarsko

Je vaším cílem právě tato země? Pokud ano, nemusíte v rámci své povinné výbavy téměř nic řešit. Jediné, co je nutností, jsou reflexní vesty pro každou osobu ve voze. Jinak je vše stejné, jako u nás.

Německo

Tato země se nijak nevymyká tomu, na co jste zvyklí u nás v České republice. Tedy až na jednu výjimku, kterou jsou nízkoemisní plakety, které budete potřebovat v případě cesty do některých tamních měst.

Polsko

Tento náš soused jde s dobou a dbá především na bezpečnost. I proto musíte mít při cestě do Polska nejenom reflexní vestu pro každého člena posádky. Dále nezapomínejte také na to, že musíte mít v autě hasicí přístroj.

Mohlo by vás zajímat:  Jarní bouřky vytrestají nepřipravené řidiče. Nachystat se na nepřízeň počasí přitom není těžké

Rakousko

Nejenom cílová země, ale také důležitý průjezdní bod pokud jedete na dovolenou. Pokud plánujete cestu, rozhodně nezapomínejte na to, že hlavní povinností je reflexní vesta přímo v kabině vozu. Potom je tu ještě druhá věc, která naopak říká, co v autě mít nesmíte. Je to on-board kamera, která nesmí být ani umístěná, ani zapnutá.

Řecko

Plánujete dovolenou v této zemi a chcete do ní jet vozem? V takovém případe pozor na to, co v něm máte a co ne. Povinností je hasicí přístroj. A co naopak mít nesmíte? Je to handsfree sada v podobě sluchátka do ucha. Ta není povolena.

Slovensko

Zde jsou pravidla podobná jako u nás. V autě by měl být takový počet vest, kolik lidí bude v případě mimořádné události vystupovat. Dále pozor na to, kde máte umístěnou navigaci. Pokud v zorném poli, může to být důvod k pokutě.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora