Vytvořit fiktivní dopravní zácpu je snadné. Muž to dokázal s desítkami mobilů

6

Dopravní zácpy nejsou nic příjemného. Dnes už nás na ně umí upozornit navigace v našem mobilu, která také navrhne optimální objízdnou trasu. Ne vždy se ale jedná o zácpu skutečnou. Vytvořit ji pouze fiktivně, aby se zobrazovala na Google Maps, není až tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Stačí několik mobilních telefonů

Aplikace Google Maps je unikátní tím, že kromě klasické navigace sbírá také data o celkové rychlosti průjezdu konkrétním místem, a tak dokáže snadno vyhodnotit, kdy je ulice volná a kdy došlo k vytvoření dopravní zácpy. Na tu jsou upozorněni ostatní uživatelé, kterým může být navrhnuta objízdná trasa. Ve skutečnosti se však mohou vyhýbat úplně prázdné ulici. K vytvoření fiktivní dopravní zácpy totiž stačí několik mobilů se zapnutou aplikací a stejnou nastavenou trasou.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční večírek může končit ztrátou řidičáku. Se zbytkovým alkoholem to není tak jednoduché

Ulice a vozíček s několika desítkami mobilů

Celý tento čin, nebo spíše pokud je dílem umělce Simona Weckerta, který si pořídil několik desítek mobilních telefonů, na kterých spustil aplikaci Google Maps, nastavil stejnou trasu vedoucí skrz několik ulic a vydal se na cestu. Mobily naházel do vozíku, a ten klidnou chůzí táhl prostředkem ulice. Aplikace začala vyhodnocovat, že jízda je podstatně pomalejší než obvykle a zobrazovala, že je v konkrétním místě dopravní zácpa.

Ulice bez provozu

Jaká byla realita? Po ulici se v danou chvíli procházel pouze daný umělec se svými mobilními telefony. Až na pár náhodně projíždějících aut nebo cyklistů zde nebyl vůbec nikdo. A mobilní mapová aplikace? Ta značila velký dopravní problém a navrhovala optimální objízdné trasy. I takto jednoduše se dá zmást moderní technika.

Mohlo by vás zajímat:  Chytře stočený tachometr nedokáže odhalit nikdo. Současné kontrolní metody jsou na vychytralost podvodníků krátké

Ta nám sice ve většině případů skutečně dokáže pomoci, ale jsou i situace, kdy upozorňuje bezdůvodně na problémy, které nejsou. Stačí špatné vyhodnocení situace, jako třeba v tomto případě. Podobných situací však může běžně nastat i v běžném provozu, kdy zácpa není až tak výrazná, jak hlásí aplikace.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora