Vyznáte se v radarech a víte, kdy můžete dostat pokutu?

Není radar jako radar. Znáte ale různé typy radar a víte, ze kterých vám může přijít pokuta a ze kterých ne? Podívejte se, jestli lze radary nějakým způsobem obelstít a jaké máme druhy.

Druhy měření

Pokud se alespoň trochu snažíte dodržovat rychlost, pokuta vám pravděpodobně nepřijde a to i přesto, že ji o něco málo překročíte. Měření těchto radarů probíhá dvěma způsoby:

  • Úsekové měření
  • Okamžité měření

Ve velkých městech tak můžete vidět na silnici něco jako záplaty, jsou tam zabudovány tzv. indukční smyčky, které měří okamžitou rychlost. Často tomu je tak například v blízkosti přechodů. Druhý typ měření se používá na dlouhých úsecích. Možná si myslíte, že na úseku, je měřena průměrná rychlost, je tomu tak, nicméně úseků může být několik za sebou. Tedy pokud do měřené oblasti najedete vyšší rychlostí, než je povolena a vyjedete z ní s nižší, s tím, že průměr bude v pohodě, nemusí tomu tak být.

Lze obelstít radary?

Mnoho řidičů se domnívá, že před radarem stačí přejet z pruhu do pruhu, aby je radar nezachytil, není to ale pravda. Pamatujte si, že radary jsou naměřené na všechny jízdní pruhy a přejetí vám nepomůže. Co je pozitivní, že na radarech je tolerance a automaticky se vám z naměřené hodnoty odečtou 3 kilometry, popřípadě 3 %. Některé radary také vám sice naměří vyšší rychlost, ale pokuta vám nepřijde. Je to dáno tím, že zaleží na tom, jestli byly financovány z EU, ty totiž slouží jen pro statistické účely. Na začátku vesnic pak můžeme vidět radary, které ukazují rychlost, ty však slouží jen pro informativní účely a pokuta vám z nich nepřijde.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora