Z mnohými vysmívané Škody 120 je sběratelské auto, její cena zajímavě roste

Ne každé staré auto je automaticky veteránem s vysokou cenovkou. Právě naopak, vrakoviště jsou plné starých a nepojízdných osobáků, jejichž hodnota je veškerá žádná. Na ty šťastnější z nich má alespoň někdo hezké vzpomínky. Přesto se pravidelně stává, že se někde objeví vzácné auto, jehož cena vás překvapí. Navíc cena těchto aut stabilně roste, takže může jít o velmi zajímavou investici. Tedy pokud máte dobrou garáž, lásku k autům a umíte se o takového vzácného veterána starat.

Vzácná Škodovka

Pokud se na auta díváte optikou vzácných sběratelských kousků, mladoboleslavská Škodovka toho v posledních dekádách moc na výběr nemá. Občas se na trhu objeví nějaký Forman v perfektním stavu, který nemá moc najeto, ale i cena takového nepříliš obvyklého modelu není zdaleka tak vysoká jako u aut legendárních značek s celosvětovým renomé. Přesto existuje raritní Škoda 120, která dnes stojí víc než nové auto – 17 500 euro, tedy zhruba 460 tisíc korun.

Zdroj obrázku: Škoda

Škoda 120

Úplně obyčejnou Škodu 120 už si dneska na ježdění jen tak nekoupíte, i když jich ještě nedávno po českých silnicích jezdilo hodně. Většina z nich rezaví někde odložená, případně jsou na vrakovištích. V sousedním Německu se však prodala zmíněná sběratelská Škodovka za závratnou cenu. Byla v perfektním stavu a měla najeto jen 100 tisíc kilometrů. Její majitel ji udržoval v takové kondici, že vydržela jako nová.

Zdroj obrázku: Škoda

I přesto není úplně pravděpodobné, že cena této zachovalé Škody 120 nějak závratně poroste, stále ještě jde o tuctový vůz, který v ničem příliš nevynikal. Populární je jen v České republice a na Slovensku, a to primárně z nostalgických důvodů. Řada lidí se ostatně v takové Škodovce učila řídit, ať už tajně někde na polních cestách, nebo oficiálně v autoškole. Základní charakteristiky tohoto malého rodinného auta byly:

  • Maximální rychlost: 140 km/h
  • Zrychlení z 0 na 100 km/h: 19 s
  • Kombinovaná spotřeba: 8,4 l/100 km
  • Výkon motoru: 45 koní
Zdroj: Autorský text
Komentáře

O Karel Michalec

Kontakt na autora: [email protected]

Zobrazit více příspěvků autora