„Za deset dvě“ už neplatí. Nejbezpečnější úchop volantu je trochu jiný

Ať už patříte mezi řidiče, praktikanty, nebo se teprve chystáte získat řidičský průkaz, měli byste vědět, jaká je správná poloha držení volantu. Zapomeňte na staré rady z autoškoly, kdy byla doporučována metoda „za deset dvě“. Jedinou správnou polohou je poloha „tři čtvrtě na tři“. Předchozí tvrzení dříve platilo u starých automobilů, které nebyly vybaveny posilovači včetně airbagů. Staré automobily vyžadovaly více síly během otáčení, asi jako u kormidelního kola na lodi.

Existují jiné polohy?

Ano, samozřejmě že existují, ale rozhodně nejsou doporučovány. Velice oblíbenou polohou je „frajerská jednoručka“. Na tu zapomeňte, jelikož v kritických případech nezískáte nad vozem kontrolu a také nestihnete správně chytit volant druhou rukou. Navíc v případě kolize vám může vystřelený airbag „hezky“ polámat ruku jdoucí přes volant.

Inspiraci hledejte u pilotů F1

Piloti F1 jsou profesionálové a jezdí ve vysokých rychlostech, tak proč nedržet volant tak, jak to dělají oni? Koneckonců si sami můžete zkusit a ověřit, že právě v této poloze budete mít vozidlo pod největší kontrolou. Vůz tak získáte pod maximální kontrolu a dokážete vhodně a včas reagovat na krizové situace. Stejně tak je důležité i držení volantu, které by nemělo být křečovité, ale uvolněné. Lépe tak splynete se samotným vozidlem.

Mohlo by vás zajímat:  Jízdu na dálnici komplikují řidiči, kteří se na ní vůbec neumějí chovat
Zdroj obrázku: Freepik

Správné sezení

Správná poloha sedu je velice důležitá, určitě byste neměli za volantem doslova ležet a stejně tak se ani hrbit. Nastavte si sedadlo tak, aby nohy byly při prošlápnutí pedálů pokrčené v kolenou a dotýkali jste se opěradla celou plochou zad. Nosíte hodinky na ruce? Hodinky na rukou by měly být při natažení na úrovni volantu.

Držte se rad

Mějte na paměti, že správným držením volantu a sezením předejdete mnoha rizikovým a kritickým situacím, a když už se do nějaké dostanete, máte daleko vyšší šanci se z ní ve zdraví dostat. Naučte se držet volant v poloze „tři čtvrtě na tři“.

Zdroj: https://driving-tests.org/beginner-drivers/how-to-hold-a-steering-wheel/