Za nejnebezpečnější přestupky stále nehrozí body. Přitom vedou k vážným nehodám i nebezpečným situacím

Když začal poprvé platit bodový systém, každý si od něho sliboval především to, že se začne jezdit bezpečněji a ohleduplněji. Aby tomu tak bylo, musel by být bodový systém dobře nastaven. Dnes je běžné, že když spácháte přestupek, body ani nemusíte dostat. A mnohdy se to týká dokonce těch nejnebezpečnějších přestupků. Jediné, co hrozí, je pouze pokuta. A kdy?

Nedodržení bezpečné vzdálenosti

Bezpečná vzdálenost je velmi diskutované téma. Nejenom v souvislosti s předjížděním cyklistů, ale i v souvislosti s tím, jak daleko jedeme za vozem před sebou. Nedostatečná bezpečná vzdálenost je důvodem vzniku mnoha nehod. A jak policie takové nedodržení trestá? Pokutou až 2 500 Kč, bez bodu. To není do budoucna příliš motivující.

Špatné parkování

Může se to zdát jako banalita, když nedomyslíme následky. Špatné parkování totiž může být velmi nebezpečným přestupkem. Ponecháme-li auto na místě, kde je to zakázáno, nebo ho zaparkujeme tak, že příliš zasahuje do vozovky, může to být velký problém. Často tímto jednáním zablokujeme vozy IZS, které se tak nemohou dostat na místo zásahu. A pokuta? Za špatné parkování je maximálně ve výši 2 500 Kč, body se neudělují.

Mohlo by vás zajímat:  Autem do Evropy? Pozor na povolenou rychlost – pokuty jsou vysoké
Zdroj obrázku: Freepik

Nepoužití blinkrů

Mnozí stále ještě nepochopili, že blinkry v autech nepoužívají kvůli sobě, ale že je používají kvůli ostatním, aby věděli, co vlastně mají v plánu. Nepoužití znamení o změně směru jízdy může být často důvodem mnoha nehod. Přesto není tento přestupek nijak výrazně trestán. Nejvyšší pokuta je 2 000, respektive 2 500 Kč v případě správního řízení. Body však takovému řidiči opět nehrozí.

Jízda bez světel

Vidět a být viděn, to je jedno ze základních pravidel na silnici. Kdo nepoužije světla, když to podmínky na silnicích vyžadují, ten může být pokutován a může dostat pokutu až ve výši 2 500 Kč ve správním řízení. Bodů se ale není třeba bát, ty se v případě porušení zákona za tento přestupek nepřičítají.

Zdroj: https://www.mdcr.cz/Zivotni-situace/Ridicske-prukazy/bodovy_system?returl=/Zivotni-situace/Ridicske-prukazy