Za nepřezuté pneumatiky nehrozí vždy pokuta. Musí být ale splněny stanovené podmínky

Velmi často se mluví o povinnosti mít na svém voze od prvního listopadu zimní pneumatiky. Řada lidí se nijak nepídí po tom, co přesně říká zákon, a své pneu přezují. Mnohdy ale nemusí, jelikož pokuty nebo jiné sankce v případě nepřezutí skutečně hrozit nemusí. Stačí si důkladněji přečíst zákon a je jasné, že zimní pneumatiky jsou povinné jenom za určitých okolností. Dá se proto říci, že se nabízí určitá benevolence.

Datum v kalendáři

To první, co zákon určuje, je datum v kalendáři. Zde je přesně řečeno, že zimní pneumatiky mohou být povinné v termínu od 1. listopadu do 31. března. V tomto období je tedy namístě, aby řidič měl na svém autě správnou sadu. Zároveň k tomu ale není zcela nucen, jelikož zákon říká ještě něco jiného, co je rozhodně nutné zohlednit.

Stav vozovky

Zákon také říká, že ona povinnost platí i podle toho, jaký je aktuální stav vozovky. Konkrétně hovoří o situaci, kdy je na vozovce vrstva sněhu, námraza nebo také led. Pokud tyto podmínky nastanou, musí řidič skutečně vyrazit na cestu jenom s obutými zimními pneumatikami. Když je ale silnice zcela suchá, není to nezbytné a nic mu v podstatě nehrozí.

Zdroj obrázku: Freepik

Předpověď počasí

Zákon hovoří nejenom o tom, jak vypadá vozovka ve chvíli, kdy vyjíždíme. Mluví také o tom, nakolik se dá předpokládat, že se během jízdy vrstva sněhu, led nebo námraza objeví. Pokud je pravděpodobné, že k tomu dojde, měl by mít řidič na svém voze zimní pneu. Když nemá a předpověď počasí byla celkem jasná, žádné výmluvy mu většinou nepomůžou.

Ano, či ne?

Jak je patrné, zimní pneumatiky nemusí být vždy povinné. Na druhou stranu už jenom díky jejich směsi a tomu, že dokážou mít lepší vlastnosti za chladnějších teplot než ty letní, je namístě jejich využívání nepodceňovat. Zvláště ve chvíli, kdy auto používáme pravidelně a nemůžeme se rozhodovat jenom podle toho, jak venku aktuálně je nebo jak bude.

Zdroj: https://www.easywayinsurance.ca/driving-tips/winter-vs-all-season-tires-pros-cons/