Za pachy v autě si můžeme sami. Odstraní je chemie i babské rady

Jste aktivní řidič, ale v poslední době je pro vás jízda autem spíše hororem, který byste měli rádi rychle za sebou? Je tím důvodem nepříjemný zápach, kterého se ne a ne zbavit? Použili jste na to už spoustu prostředků, vyzkoušeli celou řadou vonných stromečků nebo vůní a zápach je stále na místě? Lidé s vám nechtějí jezdit, protože vám to ve vozidle divně zapáchá? V takových případech je vždy nutné začít hledat důvody, proč tomu tak je. Většinou si za nepříjemné zápachy můžeme sami, protože se v autě nevhodně chováme a děláme tam věci, které pachy způsobují. Může ovšem také jít i o jiné důvody. V každém případě se dnes podíváme, jak nepříjemné zápachy ve vozidle účinně odstranit.

Auto vonící novotou

Každý motorista nebo motoristka touží po tom, aby jejich auto vonělo a jízda v něm byla příjemný zážitkem. Nová auta samozřejmě voní novotou a většina z nás chce, aby tato vůně vydržela, co nejdéle. K tomu je ovšem nutné se o auto dobře starat a zbytečně nepodporovat vznik zápachu. Nyní se tedy podíváme na nejčastější příčiny vzniku zápachu a samozřejmě na způsoby, jak je odstranit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Najděte zdroj zápachu

Pokud se problém zápachu týká i vás, pak je v první řadě nutné, najít zdroj zápachu. Jinak byste totiž odstraňovali jen následek, zatímco samotný kořen, resp. zdroj, zápachu, by dále vytvářel nepříjemný pach. Zahrajte si proto na detektiva a projděte automobil skrz naskrz. Hledejte cokoliv, co by mohlo být zdrojem zápachu. Prohledejte kapsy, dveře, sedadla, prostor pod sedadly, podlahové rohože, úložné schránky atd. Zkontrolujte, zda vám někde neuvízla svačina nebo ovoce. Jakmile zdroj najdete, vyhoďte ho, auto vyvětrejte a ideálně aplikujte nějakou vůni.

Mohlo by vás zajímat:  Podezřelé inzeráty na auta lákají důvěřivce. Nenechte se napálit

Zapáchající koberec

Může se stát, že zdrojem zápachu je kobereček, který máte v autě pod nohama. V takovém případě je nutné zbavit jej nepříjemného zápachu tím, že ho pořádně vyčistíte. Koberce pořádně vysajte pomocí ručního vysavače, neboť jen tak dojde k vyčištění všech tkanin, které snadno absorbují pachy. Zdrojem nemusí být jen koberce, ale také sedačky nebo cokoliv čalouněného. Pořádně to vyčistěte vysavačem a bude po zápachu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Cigaretový kouř

Jste silný kuřák, který nevydrží s cigaretou ani při jízdě? Pokud si musíte zapálit i během jízdy, rozhodně byste měli otevřít alespoň částečně okýnko, aby šel kouř ven. Jakmile dorazíte do cíle, vyplatí se auto vyvětrat, je-li to možné. Dále je nutné pravidelně vyprazdňovat popelníky, které jsou bohatým zdrojem zápachu. Vnitřní panely potřete roztokem vody a octa v poměru 1:1, čím se nepříjemných pachů z cigaret zbavíte.

Následky nevolnosti

Může se stát, že se vám při jízdě nemusí udělat dobře a dojde k nějaké nevolnosti, která po sobě zanechá nepříjemný výsledek. Může se to stát vám, dětem nebo domácím mazlíčkům. I přes aktivní a rychlé vyčištění je mnohdy nutné provést hloubkovou očistu s pomocí roztoku vody a octa. Tyto zdroje zápachu odstraňte vždy hned, protože jinak už byste se jich taky nemuseli zbavit nikdy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Plísně a klimatizace

V autě se také mohou objevit plísně, které vzniknou velmi snadno. Stačí otevřené okýnko za deště, pár kapek dešťové vody v interiéru a plíseň je na světě. K tomu vám pomůže suché nebo mokré vysávání koberců nebo čalounění. Voda se také dostane do kufru nebo do prostoru s rezervním kolem.

Zdrojem nepříjemného zápachu může být také klimatizace. Pokud budou v blízkosti klimatizace vlhké koberečky, pak je nutné klimatizaci vyčistit. Otevřete přední kryt, vyjměte její filtr a opatrně jej vyčistěte. Krásné voňavé auto bude vaší radostí, stačí se o něj jen dobře starat a jakmile se objeví nepříjemný zápach, ihned zakročit. V takto krásně udržovaném autě se budete cítit jako v novém.

Zdroj: Autorský text
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora