Záběry z crash testů ukazují, jak může ze starších vozů zbýt jen zavazadlový prostor

Car Crash Accident Road

Moderní vozy mají tolik bezpečnostních prvků, že v případě nárazu, pokud k němu vůbec dojde, dokážou danou energii absolvovat tak dobře, že je i při vysoké rychlosti posádka poměrně dobře chráněna. Mohou za to materiály, konkrétní konstrukce i deformační zóny. A jelikož je v nezávislých testech takto hodnoceno každé nové auto, snaží se automobilky, aby to jejich bylo tím nejlepším. Právě počet získaných hvězdiček je něco, na co mohou lákat zákazníky. A bezpečnost aut je i jeden z parametrů, na které zákazníci při výběru vozu často hledí.

Jak jsou na tom starší vozy?

Dříve se bezpečnost aut rozhodně neřešila tak, jako je tomu nyní. Na druhou stranu provoz byl menší a vozy byly často pomalejší. V případě nehody ale mohlo dojít k fatálním následkům. V řadě aut nebyly ani airbagy a mnozí jistě vzpomínají, jak to bylo s povinností používat bezpečnostní pásy.

Mohlo by vás zajímat:  Péčí o autobaterii lze předejít nepříjemným situacím i finančnímu vydání

Crash testy ukazují nebezpečí některých aut

Doslova s otevřenými ústy tak lze sledovat crash testy některých starších vozidel. Ty ukazují, že taková auta jsou spíše pojízdnou rakví než dopravním prostředkem. Příkladem může být třeba populární Volkswagen T3. Oblíbená dodávka po nárazu do zdi ukazuje, že z ní nezbyde mnoho. V podstatě jenom zadní zavazadlový prostor. Radši nedomýšlet, co by se stalo, kdyby v takovém autě cestovali lidé.

@the3carlads

ouch #cars #viral #NeverJustAGame #maxplumpjump #fyp #crash #josephisashortarse

♬ its just a cigarette and it cannot be that bad – The 3 Car Lads!

Riziko však nemusí přinášet výhradně jenom dodávky, ale mohou ho nést také osobní vozy. Záběry z crash testů vzpomínají také na poměrně zajímavé auto Holden Commodore. Model bývalé značky koncernu GM si v případě nárazu také nestojí nijak dobře. Krásné žluté auto se po nárazu do zdi mění v hromadu šrotu a netknutá zůstává v podstatě jenom zadní část vozu, zatímco prostor pro cestující je zcela zničený.

Rizika jsou také u nových aut

Problémy s odolností však nemusí mít jenom starší auta, ale i ta nová. Některá projdou crash testu doslova o fous. A u jiných zase hrozí riziko, že jsou v případě nehody neodborně opraveny, což zcela změní fungování jednotlivých deformačních zón.

Zdroj: Tiktok/@the3carlads
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora