„Zajeď si ke kraji, zastav a neblokuj nás ostatní,“ spílám těm, co na průjezdných radarech jedou hluboko pod limitem

Young Caucasian Man Outdoors

Když si vezmu to, jak to teď na silnicích chodí, tak mi přijde, že ta práce obchodního zástupce není jen o tom jezdit z místa na místo a prodávat. Je to spíš takové neustálé zkoušení nervů a schopnosti vyhnout se pokutám. Přesně tak, jak to píši, klasické radary, a ty nové průjezdní radary, jsou jak na každém rohu.

Dřív to bylo jednodušší, viď. Viděl jsi radar, ubral jsi plyn a hned po něm zase trochu přidal, když to bylo potřeba. Ale s těmi novými radary, co měří průměrnou rychlost na delším úseku, už to tak jednoduché není. Má to své výhody, nemůžu říct, že ne. Když se ti podaří udržet hlavu v klidu a jednotvárně to rozložit na celém úseku, tak můžeš i ušetřit, nejen na pokutách, ale i na benzínu.

Mohlo by vás zajímat:  Laserová světla nedají automobilkám spát

Ale co mě fakt štve, jsou ti řidiči, co to pořád nechápou. Jasně, stalo se mi, že jsem se někdy nechal unést a vjel do obce s tím, že mám na tachometru víc, než mám. Ale co pak následuje, je jakési divadlo. Každý zpomaluje jak může, jakoby najednou zapomněli, jak se jezdí normálně. A pak máš toho šampióna, co jede třicítkou, kde je padesátka, protože si nahoře někde před obcí nabral k dobru a teď si to vyrovnává. A celá kolona za ním, jako bychom byli pohřební procesí co jede krokem.

Já to dělám jinak, snažím se jet rovnoměrně, plánuju si to. Když vím, že jsem trochu přehnal, raději zastavím u krajnice, nechám ty, co to mají v hlavě srovnáno, ať jedou, a pak se zase vrátím na silnici. Dělám si malý odpočinek, pár desítek vteřin a následně vím, že už můžu jet bez obav a výpočtem rychlosti se vejdu do povoleného limitu.

Mohlo by vás zajímat:  Nudí vás tuzemské obyčejné silnice? Vyrazte do světa za těmi unikátními – Evropská část

Jednou jsem měl takový den, že jsem ráno vystartoval na obchodní schůzku a v půlce cesty zjistil, že máme nový průjezdní radar přímo na trase, kterou znám jako své boty. No a samozřejmě, hned první den jsem do té obce vjel rychleji, než by se měli. Tak jsem se v duchu rozloučil s pár stoje to průjezdní radar. Tak jsem zastavil u kraje, pár desítek vteřin počkal a potom pokračoval. A pohoda, rychlost vyšla jak měla, žádná pokuta nepřišla..

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru ojetiny hledíme často na tu nejzbytečnější věc, kterou lze brát v úvahu

Druhý den už jsem věděl, kolik jet. Povolenou padesátkou, nastavil jsem tempomat a jedu. A co nevidím, kousek přede mnou jeden pán, co měl asi stejný problém jako já včera. Ale řešil to úplně jinak. Místo aby uhnul, jel třicítkou. No, nedalo mi to, nejprve jsem ho probliknul, potom ho předjel, zatroubil a gestikuloval. Tohle se mi nelíbí. Mám pochopení, když někdo přehlédne start měření, ale potom ať nás ostatní neblokuje. Ať se uhne stranou a počká si, tak jako to dělám já.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvěk
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora