Ostré verze aut jdou stále víc na odbyt. Málokdo je ale využije pro jejich původní určení

Potřeba snižovat emise nevede jenom k tomu, že se ve vozech stále více objevují elektromotory. Dalším poměrně častým problémem je takzvaný downsizing. Znamená to snižování objemu motoru, kde je výkon doháněn pomocí turba. I to je, podobně jako elektromobily, kritizováno. Jedním z důvodů je především nižší výkon a obavy o životnost motoru. Ale jak z toho ven?

Číst více

Sednout v některých situacích na motorku je hra s ohněm. Zákon tomu jenom nahrává

Jednostopá motorová vozidla, tedy motocykly, jsou běžnou součástí silnic. Někteří motorkáři jsou ohleduplní více, jiní méně. A někteří mohou být pro ostatní rovnocenným účastníkem silničního provozu, zatímco jiní mohou být naprostou pohromou. Často proto, že by v danou chvíli neměli na silnici co dělat. V jakých situacích vyrazí na motorce jenom skutečný hazardér?

Číst více

Jediným pohledem lze u ojetiny poznat její technický stav. Prodejci často na problémy nevědomky upozorní

Kupovat ojetinu není jednoduché. Je třeba pohlídat řadu věcí, které mohou být v budoucnu rizikem. A čím je vůz starší, tím více problémů může přinášet. Vybrat dokonalé auto je někdy náročné a může to být běh na dlouhou trať. Jsou ale postupy, jak lze snadno poznat, zda vůz je, nebo není v pořádku. Motor je srdcem auta Co je na každém autě to nejdůležitější?

Číst více

Vybírat pneumatiky podle testů se nemusí vyplatit. O jejich kvalitě vypoví věc, která není nikde uváděna

Teploty už jsou dostatečně vysoké, a tak by za běžných podmínek měli řidiči jezdit na letních pneumatikách. Řada z nich je vybrala podle jednoduchého klíče. Prošla si testy pneumatik a vybrala tu značku a ten model, který vyšel nejlépe. Málokdo si při tomto výběru ale uvědomí, jak zavádějící testy pneumatik vlastně jsou. Hodnotí se mnoho věcí Důkladné testy pneumatik provádějí především různé zahraniční autokluby.

Číst více

Nezastavit na stopce může být legální. Zákon mluví jasně a někteří řidiči zbytečně brzdí provoz

Přijíždíme ke křižovatce, před ní je stopka a každý řidič ví, co by měl správně udělat. Měl by zastavit, dát přednost a až poté do křižovatky vjet. Teorii má v rámci možností zvládnutou každý řidič. Ale je třeba říct, že ne každý zná zákon úplně přesně a ne každý ho také dodržuje. Někteří pravidla nerespektují Ne každý řidič ale jezdí tak, jak se má.

Číst více

Nejdůležitější při koupi elektromobilu není dojezd nebo kapacita baterie. Ten zásadní parametr většina přehlíží

Elektrická auta mají své výhody i negativa. Kdo se rozhodne pořídit si elektromobil, ten v první řadě hledí na parametry stejné jako u jakéhokoliv jiného auta. Zajímá ho praktičnost, design, výkon, zrychlení i spotřeba. Dále se do popředí dostává i parametr dojezdu. S ním souvisí ještě jedna věc, která je u elektrických aut zcela přehlížena.

Číst více

Kuna pod kapotou znamená neplechu

Chladné jarní a letní večery jsou nepříjemné nejen pro nás, ale také pro malé hbité noční tvory. Mezi takové řadíme i kunu. Malé, na první pohled roztomilé, chlupaté zvíře, které velmi často můžete zahlédnout pobíhat v noci pod auty. Také jí dost možná můžete slyšet dupat na půdě. V autě její přítomnost zjistíme mnohem rychleji a ve většině případů je to velmi nepříjemné zjištění.

Číst více

Řidiči objížděním cyklistů zbytečně brzdí provoz. Mýty, kterým věří, v zákoně vůbec nejsou uvedeny

Jakmile začala platit novelizace týkající se povinného odstupu při předjíždění cyklistů, vyvolalo to bouřlivé reakce. Nyní se zákon stále více převádí do praxe, jelikož teploty stoupají a cyklistů na silnicích přibývá. A řada řidičů si novelu zákona ani nepřečetla a věří jenom mýtům. Realita však bývá trochu jiná. Jaká je minimální vzdálenost?

Číst více

Kupovat nejlacinější nová auta není sázkou na jistotu, ale krok do velkých problémů

Ceny nových vozů stoupají a rozpočty na nové auto každého člověka jsou určitým způsobem omezené. Mnozí tak více hledí na peníze a sáhnou po vozech, které lze zařadit do kategorie těch nejlacinějších na trhu. Na první pohled se může taková koupě jevit jako dobrá, výhodná volba. Ale později každý majitel extrémně levného vozu zjistí, že to až tak dobrá investice nebyla. Proč?

Číst více

Jízda po dálnici je jednoduchá i pro začátečníka. Stačí se vyvarovat chyb při nájezdu a výjezdu

Dálnice jsou z hlediska delšího cestování vyhledávanými silničními tahy. Povolená rychlost je až 130 kilometrů v hodině, jedním směrem vedou minimálně dva pruhy a kilometry auto polyká podstatně rychleji než na jakékoliv jiné silnici. Jízda po dálnici se zdá jako jednoduchá, ale jsou části, které mohou být rizikem. Jsou to nájezdy a výjezdy. Jak se na nich chovat?

Číst více