Zákaz jízdy v levém kruhu ohrožuje i karavany. Proč? Jsou dlouhé!

Vláda se zabývá návrhem, který chce zakázat všem jízdním soupravám nad 7 metrů jízdu v levém pruhu na dálnicích. Plošný zákaz předjíždění a jízdy v levém pruhu měl být určený pouze pro kamiony, teď už je ale v jednání jeho rozšíření na obytné vozy.

Podle předložené novely by měl zákaz platit pro vozidla nad 3,5 tuny a jízdní soupravy delší než 7 metrů a to v pracovních dnech od 6 do 22 hodin. Cílem je zvýšit plynulost a bezpečnost provozu.

Mnozí s návrhem nesouhlasí

Ministerstvo dopravy návrh podpořilo. Zástupci karavanistických klubů a sdružení na druhé straně usilují o jeho změnu. Dle prezidenta Autoklubu ČR obytné vozy dopravu ani předjíždění nijak nekomplikují a nechápe tedy, proč by měl zákon spadat i na jejich majitele.
S návrhem nesouhlasí ani Sdružení dovozců obytných vozidel, podle něj toto opatření situaci na dálnicích nezlepší, spíš naopak zhorší, protože by karavany musely zůstávat v pruhu spolu s pomaleji jedoucími kamiony. Podle předsedy sdružení za problémy stojí nedostatečná infrastruktura.

Sedm metrů lze přesáhnout snadno

Přesáhnout hranici sedmi metrů není žádný problém. Některé soupravy samy o sobě tuto délku přesahují, nicméně i malá souprava, která se připojí za auto, způsobí výslednou délku nad 7 metrů.
Návrh vznikl jako reakce na několikahodinové kolony v prosinci, za které je přisuzována vina nedisciplinovaným řidičům kamionů.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Škoda hledá nová místa na vybudování své továrny a ve hře je i Srbsko

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora