Zákaz předjíždění kamionů se ze 116 km v lednu rozšíří na 145 km. Dalších 54 bude variabilních

Zákaz předjíždění pro kamiony je celkem živé téma. Mluví se dokonce o tom, že by nesměly předjíždět nikdy a nikde. Zda bude podobná úprava někdy schválena, to nevíme. Co však víme, to jsou informace o současných a také plánovaných zákazech předjíždění pro kamiony. Jak to aktuálně je a jak to bude?

Nyní se nesmí předjíždět na 116 kilometrech

Aktuální situace je taková, že zákaz předjíždění pro kamiony již na některých místech platí. Na některých dokonce již od roku 2006, kdy došlo k osazení prvních značek. Konkrétně mluvíme o dálnici D8, ale také o dálnici D1, kdy byl zákaz schválen v roce 2008. K těmto pro kamioňáky již velmi známým úsekům se však přidalo několik dalších.  Například pětikilometrový úsek na D1, který byl schválený v říjnu letošního roku. Když vše shrneme, tak aktuálně, v době psaní tohoto článku nesmí kamiony předjíždět na 116 kilometrech českých dálnic.

Rozšíření na 145 kilometrů

Místa, kde kamiony budou mít zákaz předjíždění, se má od ledna rozšiřovat. Dotkne se to dálnici D1, dále dálnice D5 a opomenout nelze ani dálniční úsek s označením D8 nebo hradeckou dálnici D11. Všude tam má na vytipovaných úsecích platit zákaz předjíždění pro kamiony již od ledna příštího roku. Tím se celkový počet zakázaných úseků rozšíří na 145 kilometrů.

Dalších 54 kilometrů bude řešeno operativně, podle počasí

Mluví se ještě o dalších 54 kilometrech, konkrétně na D1, které mají být od letošního měsíce řešeny operativně. Klasicky zde zákaz předjíždění kamionů platit nebude, ale v případě hustšího provozu nebo v případě špatného počasí dojde k jeho využití. Pomocí dopravního značení se na daných úsecích krátkodobě upraví pravidla a kamionům se předjíždění zakáže.

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho řidičů má na svém voze špatné pneumatiky. Někteří to nikdy nezjistí

Někde nonstop, jinde pouze v určité hodiny

Dodejme také, že na některých úsecích bude zákaz předjíždění kamionů platit trvale, jinde jenom v určitý čas. Na stávajících 116 km platí zákaz nonstop. Naopak na těch, které se přidají od ledna bude časová výjimka, kdy zákaz nebude platný v době od 22:00 do 6:00. Tedy v průběhu noci.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora