Základní kroky, jak postupovat bezprostředně po dopravní nehodě

Man Is Calling Insurrance Company Claiming His Car Crash Damaged Road Accident

Tento článek primárně pojednává o drobnějších dopravních nehodách, při nichž nedojde k ohrožení života či závažným újmám na zdraví. Pokud se k takové nehodě dostanete, ať už jako přímý účastník, nebo jako svědek, bezprostředně zavolejte na tísňovou linku a pokračujte přesně podle pokynů vyškoleného operátora, který zároveň na místo obratem vyšle záchranku. Proto tuto eventualitu přeskočíme a budeme se věnovat méně závažným nehodám.

Zabezpečte místo nehody

Zejména za snížené viditelnosti, třeba v noci nebo v dešti či mlze, je důležité, aby bylo místo nehody dobře vidět, a aby tak situaci nemohli zhoršit další řidiči. Oblečte si reflexní vestu a místo nehody označte v dostatečné vzdálenosti před nehodou výstražným trojúhelníkem tak, aby se mu ostatní řidiči mohli včas vyhnout. I přes to se zbytečně nezdržujte ve vozovce a situaci řešte s ostatními účastníky nehody raději na chodníku nebo za krajnicí.

Mohlo by vás zajímat:  U starších aut se na povinném ručení šetřit nevyplatí
road-accident-with-smashed-cars
Zdroj obrázku: Freepik

Vše zdokumentujte

Formulář k záznamu o dopravní nehodě už sice není součástí povinné výbavy, rozhodně ale není od věci s sebou jednu či dvě vytištěné kopie vozit. Společně s ostatními jej vyplňte a podepište, pokud jste schopni shodnout se na tom, kdo nehodu zavinil. Pro jistotu také místo nehody i její bezprostřední okolí nafoťte, nebo ještě lépe nahrajte na video. S ostatními účastníky si také vyměňte kontaktní údaje a poznamenejte si jejich SPZ a informace o smlouvě k povinnému ručení.

Kdy volat policii

Policii k nehodě musíte ze zákona zavolat v případě, že došlo ke zranění, škoda přesahuje 100 tisíc korun nebo došlo k poškození vozovky či dopravních značek. Ale zavolat si ji na pomoc můžete i v případě, že se s ostatními účastníky nemůžete dohodnout na tom, kdo nehodu způsobil, nebo když máte nějaké další potíže, se kterými si nevíte rady. Policisté jsou na takové situace vyškoleni a jejich přítomnost většinou pomůže vše vyřešit.

Zdroj: https://www.progressive.com/answers/what-to-do-after-car-accident/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora