Zamlžená okna v zimě trápí hlavně ty řidiče, kteří podceňují výměnu věci za pár desítek korun

Zamlžená okénka jsou jedním z nejčastějších problémů, kterým řidiči v zimě musí čelit. Zdánlivá maličkost může být velmi nebezpečná, a tak byste se rozhodně neměli vydávat na silnici, dokud nemáte z auta dokonalý výhled. A to platí nejen pro čelní sklo, ale i pro všechna další okénka, která za jízdy využíváte ke sledování provozu kolem auta, tedy i zadní okno. Pokud máte pocit, že se vašemu autu zamlžují okna častěji a více, než by bylo známo, pravděpodobně se v něm hromadí vlhkost.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Znečištěný vzduchový filtr

S nadměrnou vlhkostí v autě by se měl za normálních podmínek vypořádávat vzduchový filtr, který využívá zejména klimatizace, ale někdy také topení. Pokud je však vzduchový filtr znečištěný nebo mechanicky poškozený, přestává plnit svou funkci. To se projeví nejen na kvalitě vzduchu, který v autě dýcháte, ale také na vyšší vlhkosti. Vzduchový filtr byste proto před zimou měli preventivně zkontrolovat a vyčistit, případně vyměnit.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Kde filtr najdete

Umístění vzduchového filtru se u jednotlivých aut liší. Nejlepší je proto podívat se do manuálu. Může se nacházet například: 

  • V prostoru pod čelním sklem (u modelů jako jsou: Audi A3 1. generace, Škoda Octavia 1. generace, VW Golf VI, BMW řady 3 E46, Ford Focus 1. generace, Ford Mondeo 3. generace, Opel Vectra C a dalších)
  • Za přihrádkou před sedadlem spolujezdce (u modelů Renault Laguna 2. generace, Toyota Yaris 1. a 2. generace a dalších, hlavně malých aut)
  • Pod přihrádkou před sedadlem spolujezdce (u modelů jako jsou Fiat Grande Punto, Opel Astra 2. generace, Renault Megane 2. generace, Renault Scenic, Škoda Fabia 1. generace, Volkswagen Polo, Škoda Octavia 2. generace, většina Volkswagenů Golf, Toyota Corolla 9. generace, Volvo S80 a další)
  • Poblíž plynového pedálu (u modelů Citroën C5 1. generace, Ford Focus, Peugeot 407 a dalších)
Zdroj: Autorský text
Komentáře

O Karel Michalec

Kontakt na autora: [email protected]

Zobrazit více příspěvků autora