Zaparkované auto je vydáno na milost vnějším vlivům, i před kroupami ho ale lze ochránit

Zaparkované auto je vystaveno mnoha nepříznivým vnějším vlivům. Pokud neparkujete na vhodném místě, na jaře můžete svůj vůz najít doslova zasypaný pylem kvetoucích rostlin, přes který prakticky neuvidíte. Pyl navíc není úplně lehké odstranit, obvykle se lepí a bývá i lehce mastný. Na podzim vás pak potrápí spadané listí nebo jehličí. V zimě se řidiči běžně potýkají s namrzlými skly a přimrzlými dveřmi, případně se zamlženými okénky. Ale ze všech období je paradoxně nejhorší léto, do kterého by to řekl jen málokdo.

Ptačí trus a krupobití

Léto si na majitele aut totiž připravilo hned dvě nebezpečné věci. Tou první je ptačí trus. Dokud ještě ptáci nevysedí mláďata, parkování pod stromem s ptačími hnízdy je relativně bezpečné. Jakmile se ale ptáčata vylíhnou, můžete se při parkování pod stromem připravit na bombardování ptačím trusem. Ten je přitom velmi agresivní a dokáže naleptat i ty nejkvalitnější laky. A pokud trus rychle neodstraníte, způsobí korozi karoserie.

Zdroj obrázku: Pixabay

Podobně nebezpečné je i krupobití, o němž můžeme bez nadsázky také hovořit jako o bombardování. V českých podmínkách obvykle nepadají obrovské kroupy, na které můžete narazit například v subtropech, ale i kroupy o velikosti pingpongových míčků dovedou udělat pořádnou paseku. Tím spíše, že mohou padat rychlostí i více než 100 km/h.

Mohlo by vás zajímat:  Správné nahuštění pneumatik se často zanedbává, přitom může ušetřit tisíce

Nejlepší je plachta na auta

Nejlepší ochranou proti většině vnějších vlivů včetně krupobití je kvalitní krycí plachta určená přímo pro auta. Tyto plachty mají obvykle dvě vrstvy, nepromokavou svrchní vrstvu, která má chránit před deštěm, sněhem a dalšími rozmary počasí, a spodní polstrovanou vrstvu, která brání před mechanickým poškození.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud takovou plachtu nemáte, můžete si ji vyrobit podomácku. Stačí běžná nepromokavá plachta, pod kterou umístíte starý koberec nebo jinou podobně silnou textilii. Koberec absorbuje kinetickou energii padajících krup běžné velikosti a karoserie vašeho auta tak zůstane netknutá. Jen je třeba ohlídat, aby byl koberec dobře umístěný.