Zaparkovat mezi dvě čáry je pro mnohé problém. Na vině je přitom pouze drobný detail

Close Up Handsome Man Driving Reverse

Parkování je pro mnohé tak obávaný manévr, že když nemusí, tak raději nechají auto doma a jedou hromadnou dopravou. Přitom není až tak složité naučit se zvládnout zaparkovat rychle, jednoduše a přesně. Různých odstavných ploch, kde se dá vše natrénovat, je v každém větším městě mnoho. V nejhorším lze vyrazit k většímu nákupnímu centru a v odlehlé části parkoviště trénovat.

Čáry jako pomocník. Ale jak pro koho?

U podélného parkování, například na kraji ulice, může být problém s tím, že parkovací místa zde nejsou vyznačena. To může zhoršovat už prvotní odhad v tom, zda se na místo se svým vozem vejdeme. Jsou však lokace, kde jsou i tato místa značena.

Mohlo by vás zajímat:  Zpátky v čase: Tohle bylo nejrychlejší auto devadesátek. Parametry ohromují i nyní

O poznání jednodušší je to v případě kolmého parkování. Nejenom že jde oproti tomu podélnému o jednodušší manévr, ale často se setkáme jen s parkovišti, kde jsou místa vyznačena čárami. Trefit se mezi ně se může jevit jako naprosto banální úkon. Jak se ale ukazuje, mnozí to nezvládnou. A není to jen proto, že jsou lhostejnými, neohleduplnými řidiči.

Zdroj obrázku: Freepik

Chyba je v jejich autě

Proč se lidé mnohdy nedokážou trefit mezi dvě čáry? Chyba je v jejich autě, konkrétně potom v jeho nastavení. Máme na mysli zpětná zrcátka, která je vhodné nastavit tak, abychom čáry dobře viděli. Úkon je to snadný, protože stačí levé i pravé zrcátko více sklopit tak, aby nám ukázalo povrch vedle vozu a ideálně také zadní kolo. Před započetím parkovacího manévru je proto vhodné sklon zrcátek upravit. V tu chvíli při parkování mezi dvě čáry lze vidět, v jaké vzdálenosti je pravá i levá od auta, a podle toho zatáčet volantem.

Mohlo by vás zajímat:  Na rychlost odbourávání alkoholu v těle má vliv mnoho faktorů

Moderní auto pomůže

Mnohá moderní auta už mají i tu funkci, že se zrcátka při parkování automaticky sklápí a řidičům tak daný úkon znatelně ulehčí. Další zase nabízejí i funkci zadních couvacích kamer, díky kterým není problém trefit se na místo v podstatě na první pokus. Ne každý si však takové vozy může dovolit.

Zdroj: https://driving-tests.org/beginner-drivers/mirrors-how-to-adjust/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora