Zapnout bezpečnostní pás vypadá jednoduše, i malá chyba ale může stát život

Bezpečnostní pásy jsou jednou z povinných výbav každého automobilu, který bude jezdit nejenom na našich silnicích. To, že pásy v autě jsou, ale ještě neznamená, že nám mohou opravdu zachránit život. Stačí drobná chyba při zapínání a je tu problém. Jak správně pás zapnout a jaké chyby nedělat?

Pevně k tělu

Bezpečnostní pás by měl pokud možno pevně přiléhat k tělu. Častá chyba se proto objevuje hlavně v zimě, kdy lidé do aut sedají v péřových a podobně objemných bundách. Mezi tělem a pásem tak vzniká mnoho volného místa, což je pochopitelně špatně. V případě nárazu tak pás nezachytí tělo okamžitě, ale až o chvíli později, což je stav značně rizikový.

Správně přes tělo

Bezpečnostní pás by měl vést přes rameno, trup těla a ve spodní části v oblasti pánevních kostí. Jedině tak dokonale splní svou funkci. Objevují se ale případy, kdy je lidem pás značně nepohodlný. V tu chvíli může místo přes rameno vést přes oblast krku, což je velmi nebezpečné. Podobně jako snaha bezpečnostní pás sice mít, ale tak, že je provlečený pod rukou. Ač se to může zdát pohodlnější, je to nebezpečné.

Zdroj obrázku: Freepik

Vždy pevně

Mírně to souvisí s prvním bodem, kdy by pás měl přesně přiléhat k tělu. Řada lidí se snaží docílit toho, aby měli pás co nejvolněji – pro ně nejpohodlněji. Dokonce pro tento účel existují speciální klipsy, které toto zajistí. Daný přístup je ale špatný a opět připomínáme, že samozřejmě i nebezpečný. Opět dojde k tomu, že pás nezachytí tělo hned.

Bez zamotání a překřížení

Při zapínání pásu je třeba také zkontrolovat, zda někde není překřížený nebo zda někde není zamotaný. I toto může značně ubrat na jeho bezpečnostní funkci. Nejčastěji se takové zamotání objevuje buď v oblasti u ramene, nebo v oblasti dole pod břichem. Po zapnutí pásu je proto namístě zkontrolovat, zda se táhne tak, jak má. Kontrola zabere pár vteřin, a přitom může zachránit životy.

Zdroj: https://www.gibsonsingleton.com/blog/remember-your-seat-belt/