Závan čerstvého vzduchu pro městskou elektrickou mobilitu na dvou kolech: BMW Motorrad Concept CE 02

Týden před výstavou IAA Mobility 2021 představuje BMW Motorrad se studií Concept CE 02 novou interpretaci chytré městské jednostopé mobility. Koncept elektrického stroje, který není ani klasickým motocyklem, ani skútrem, představuje vzrušující a vysoce emotivní řešení mobility.

„Na první pohled je na BMW Motorrad Concept CE 02 jen málo prvků typických pro BMW Motorrad – je to něco zcela nového. Chceme vytvořit něco neotřelého a být průkopníky, což jsme v minulosti již dokázali u mnoha projektů. Concept CE 02 se vyznačuje novými proporcemi a moderními tvary jednostopé mobility v městském prostředí. Kromě toho jsme chtěli dosáhnout takové úrovně inovace designu, jakou jsme dosud neměli. Důležité bylo jednoduché používání, ale především emocionální složka, stejně jako potěšení z jízdy,“ vysvětluje Edgar Heinrich, šéfdesignér BMW Motorrad.

Svými kompaktními rozměry a mladistvými proporcemi tento stroj jednoznačně oslovuje i novou cílovou skupinu: osoby starší 16 let, které dosud na motocyklu nejezdily, ale jsou otevřeny novým zážitkům, chytrým technologiím, a především spojení mobility se zábavou. BMW Motorrad Concept CE 02 je jako lehký elektrický dopravní prostředek s hmotností přibližně 120 kg ideální pro městské použití, nabízí vysoký faktor zábavy a zároveň jednoduché, ale stylové ježdění. Výkon 11 kW a točivý moment dostupný již od nulové rychlosti umožňují rychlé rozjezdy na semaforech. Maximální rychlost 90 km/h a dojezd 90 km jsou zárukou snadné cesty z bodu A do bodu B a zpět i v hustém městském provozu.

Design vyjadřuje novou tvář značky BMW Motorrad.

Celkový vzhled jednostopého stroje na první pohled prozrazuje neotřelý charakter BMW Motorrad Concept CE 02. „Chtěli jsme vyvinout snadno dostupný dopravní prostředek pro všechny, kteří chtějí být mobilní a nezávislí,“ říká Alexander Buckan, vedoucí vývoje BMW Motorrad. „BMW Motorrad Concept CE 02 je spolehlivým společníkem na každý den. Máte ho rádi, protože je vám vždy k dispozici a prostě funguje, i když se k němu občas nechováte tak šetrně, jak byste mohli. A navíc jsou na něm samolepky, polepy a další formy individualizace, které dávají všem zcela jasně najevo, že patří právě vám. Ztělesňuje mladickou svobodu a bezstarostnost, něco jako skateboard na dvou kolech.“

Mohlo by vás zajímat:  Honda Concept C a Concept S byly představeny v Pekingu

Jednoduché proporce a transparentnost vytvářejí upřímný a emotivní celkový výraz. Dvě velká kola, podobná jako u „funbiků“, slibují stabilitu a přímočarou zábavu při jízdě. Tmavá plocha pro dvě bateriové jednotky a stříbrně lakované prvky poháněcí soustavy vytvářejí kompaktní celek. Dlouhé úzké sedlo a rám dokreslují výraznou siluetu.

Nová interpretace u BMW Motorrad.

Díky nízké stavbě je nízko také těžiště, což příznivě ovlivňuje dynamiku jízdy. Charakteristické proporce umožňují nejen velmi agilní jízdu, ale mají také povzbudit „nemotorkáře“, aby na něj nasedli a vyzkoušeli si jízdu. Dlouhé sedlo odráží všestrannost celé koncepce. Ať už se opřete daleko dozadu s nohama nataženýma dopředu, nebo se naopak nakloníte vpřed s nohama na zadních stupačkách, nebo pojedete ve dvou, sedlo nabízí mnoho poloh sezení. Vše usnadňuje i fakt, že díky elektrickému pohonu není třeba ovládat páku nožní brzdy. Volný prostor mezi sedlem a rámem navíc nabízí místo pro drobná zavazadla. V přední části sedla jsou dva překřížené pružné pásy v barvě benzínu, připevněné tak, aby bylo možné pod ně snadno zastrčit menší předměty. Další úložné možnosti přinášejí držáky: jsou na nich připevněny i přední opěrky nohou, ale je možné sem připoutat také vlastní skateboard a používat jej jako opěrku nohou.

Při bližším pohledu kvalitní detaily.

Puristický design odhalí při bližším pohledu vysoce kvalitní detaily a technická řešení. Přední světlomet se skládá ze čtveřice výrazných LED prvků. Zadní světlo tvoří dva malé průsvitné LED výčnělky, které jsou upevněny vlevo a vpravo pod zadní částí sedla. Základním zdrojem informací je malý barevný displej na řídítkách, který je připevněn vizuálně záměrně zdůrazněným kabelovým svazkem. Jinak se technika ukazuje spíše zdrženlivě. V kombinaci s diskovými koly a jednostranným kyvným zadním ramenem jsou viditelné prvky jako hnací řemen, řídítka a vidlice jasným ztělesněním moderního přístupu k městské mobilitě tohoto koncepčního stroje.

Barevné schéma staví jezdce do středu pozornosti.

Mohlo by vás zajímat:  Kia Rio s mild-hybridním pohonem a českými cenami

BMW Motorrad Concept CE 02 se drží puristického přístupu také použitými barvami: základním schématem je černá/stříbrná. Černá barva připomíná klasické motocykly BMW. Novinkou je zde však souhra matných a lesklých povrchů, která koncepčnímu motocyklu dodává větší expresivitu. Jako aktivní nástroj designu, který zprostředkovává asociaci s technickými informacemi, slouží technicistní typografie. Znak BMW je integrován na světlém silikonovém sedle těsně před řídítky; jinak výrobce označuje pouze nápis BMW na kolech a popruzích pro zavazadla.

Díky tomuto poměrně střídmému barevnému provedení poskytuje BMW Motorrad Concept CE 02 jezdci ideální platformu pro prezentaci vlastního individuálního charakteru.

Módní prohlášení – městská výbava pro mladé motorkáře.

Inovativní koncepční výbava pro motorkáře dokonale ladí s BMW Motorrad Concept CE 02. Dvě bundy inspirované současnými trendy naznačují celou řadu nových možností funkčního i módního oblečení s inovativními materiály a technikami zpracování. Obě varianty odrážejí typografický styl stroje. Nenuceně stylizované bundy zároveň podtrhují mladistvý charakter. Hravé využití průhlednosti, která odhaluje funkci a je typickým designovým prvkem, znamená, že bunda je každodenním funkčním i módním oděvem.

Obě varianty výbavy motorkáře mají ochranu jako součást grafického vyjádření. Nově vyvinutá technika (GRDXKN®) umožňuje natištění ochranných prvků. Tento speciální materiál je odolný proti oděru a pohlcuje nárazy. Vytváří zcela novou souhru grafiky a struktury obou oděvů. Na dámské bundě vyniká díky lehce průhlednému větru odolnému materiálu neonově oranžová barva potisku, přičemž zlatá reflexní grafika a pestré barevné přechody vytvářejí atraktivní designové podněty. Na pánské bundě vynikne 3D struktura potisku. Detaily v petrolejové barvě a bílá grafika ladí s barevným schématem koncepčního stroje a dotvářejí celkový vzhled.

Základní technické údaje BMW Motorrad Concept CE 02.

Baterie: není určena

Výstupní výkon: 11 kW pro řidičské průkazy od skupiny A1 výše

Maximální rychlost: 90 km/h

Dojezd: přibližně 90 km (podle WMTC)

Kola: 15palcová disková vpředu i vzadu

Výška sedla: 730 mm

Pohotovostní hmotnost: cca 120 kg

Zdroj: TZ BMW Motorrad

O Tomáš Dunajčík

Kontakt na autora: tomas.dunajcik@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora