Zavedení dalších EKO poplatků při převodu má překvapivou logiku. Je to nutnost

Když se objevila zpráva o tom, že se mohou začít zvyšovat EKO poplatky za převod vozidel, vyvolalo to obrovskou vlnu nevole. Tento návrh má však logiku a je nutný. Než se podíváme na důvody, je třeba připomenout že padl během semináře, a tedy jeho cesta ke schválení může být ještě velmi dlouhá. Pokud ho tedy vůbec někdo protlačí a někdo schválí. Toto zatím nelze předvídat, ale už teď je jasné, že návrh má logiku a jeho zavedení je v podstatě nutné. Jak to?

Deset let se nic nedělo

Vzpomeňme, kdy byly první EKO poplatky za převod vozu zavedeny. Byl to rok 2009. Jde tedy o období deset let zpátky. Od té doby tu v tomto směru žádná změna neproběhla. Přitom vozový park se neustále měnil. Vzniklo několik nových Euro norem a stávající auta neustále stárla. Některá byla odevzdána k ekologické likvidaci a některá jezdí dodnes.

Opět se bude platit za auto 10 let staré

Když byl schválen návrh EKO poplatků v roce 2009, bylo jeho výsledkem to, že první platba se týkala těch, kteří přepisovali auto, které bylo zhruba 10 let staré. V tuto chvíli musel jeho majitel zaplatit částku ve výši 3 000 Kč. A jak vypadá současný návrh? I když se o něm mluví o tom, že se bude platit i za vozy s normou Euro 4, které jsou nyní zdarma, udělejme si sondu do stáří těchto vozidel. Vesměs se jedná o vozy vyrobené v letech 2005–2009. Tedy opět minimálně deset let staré.

Pravdou ale zůstává, že oproti předchozím 3 000 Kč přichází návrh s navýšením částky, a to na sumu 5 000 Kč. Toto je neoddiskutovatelný fakt a je logické, že ten může určitou vlnu nevole oprávněně vyvolat.

Mohlo by vás zajímat:  Lexus GS 300h – Mistr zůstatkové hodnoty 2014

Navýšena bude i platba za současné Euro 3

Stejnou vlnu nevole může vyvolat fakt, že návrh přichází s tím, že za současné vozy s normou Euro 3 by se měl platit poplatek 10 000 Kč. Opět začneme tím, že jde o vozy vyrobené v rozmezí let 2000–2005 a jsou tedy staré okolo 15 let. I za takové se před deseti lety již platit muselo. Pravdou ale je, že to byla částka zhruba poloviční.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora