Zdražení nabíjení: Provoz elektromobilu dvakrát dražší než u nafty i benzinu

Elektromobily měly být revolucí i proto, že jejich provoz bude stát doslova pár korun. S rozvojem dobíjecích stanic přichází studená sprcha a fakt, že z pár korun se stává pár stovek korun. Najednou už elektromobilita zase nedává smysl. Hlavně když si vezmeme v potaz, že náklady na sto kilometrů jsou i dvakrát vyšší než u běžného auta se spalovacím motorem.

Začíná se zdražovat

Již jsme vám informovali o tom, že E.ON na svých nabíječkách až zdvojnásobil sazby, stejně jako o tom, že ČEZ končí s bezplatným dobíjením na bezplatný paušál a zavádí účtování jak za odběr, tak i za dobu strávenou na nabíječce. A třetí zdražení, o kterém budeme mluvit nyní, se týká nabíjecí sítě Ionity, která se rozvíjí po celé Evropě, včetně české republiky. U nás najdete stanici nedaleko Berouna a další jsou v plánu.

Cena je i 21 korun za kWh

Pokud přijedete k této nabíjecí stanici a budete si chtít dobít svůj elektromobil, bez toho abyste měli jakoukoliv registraci nebo kartu, počítejte s cenou 21 korun za kWh. A v tu chvíli vám dojde, že provoz elektromobilu pro vás nebude vůbec výhodný. Bez ohledu na to, jakým konkrétním modelem jezdíte.

Porovnejme náklady na 100 ujetých kilometrů

Pojďme trochu průměrovat a držme se faktu, že běžný elektromobil má spotřebu kolem 20 kWh na sto ujetých kilometrů. Pokud se rozhodnete nabíjet na Ionity za 21 korun za kWh, znamená to jediné. Sto kilometrů s elektromobilem vás bude stát 420 Kč. Jeden ujetý kilometr tak vyjde na 4,20 korun českých.

A jak jsou na tom auta se spalovacím motorem? Držme se spotřeby kolem šesti litrů na sto. Když si vezmeme průměrnou cenu paliva 31,95 Kč/l, znamená to, že vás sto kilometrů se spalovákem vyjde na zhruba 191,7 korun českých. Náklady na jeden kilometr jsou v tu chvíli pod 2 koruny. A to je o polovinu méně než u elektromobilů, o kterých se ještě nedávno říkalo, že budou jezdit zdarma.

Mohlo by vás zajímat:  Baterka v elektromobilu na pronájem. Čínská značka plánuje revoluci

Místo nabíjení rozhoduje o nákladech

Pro pořádek uveďme, že cena na Ionity ve výši 21 Kč za odebranou kWh je určena externím zákazníkům. Těm s příslušnými kartami bude nabídnuta cena nižší. Nižší ceny najdete jak u ČEZ, tak i u E.ON a ještě levněji samozřejmě nabijete elektro auto ze své domácí zásuvky.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora