Zelenější budoucnost také díky elektrickým vozům

Dnes více než jindy celý svět řeší témata jako je udržitelnost, zelená budoucnost, ekologičtější materiály a vědomé žití v souladu s přírodou.Velký dopad na životní prostředí má beze sporu doprava. Různé společnosti se předhání s nápady, jaké alternativní zdroje využít, aby je mohla používat široká veřejenost v každodenním životě.

Nápad používat ekologičtější způsob přepravy není žádná vymoženost posledního století, mnohé z nás překvapí fakt, že už v roce 1828 maďarský vynálezce Ányos István úspěšně sestrojil a ukázal veřejnosti elektricý motor, který dokázal pohánět vůz menší velikosti. A jako každý prototyp, byla jeho cena příliš vysoká, poptávka příliš malá a nápad nejspíš příliš inovativní. Dalším problémem byla baterie a samotné ukládání energie. A tak se progres na budování elektrickém způsobu přepravy pozastavil. Až do 70. let minulého století, kdy se dostavila energetická krize a lidí se začali alternativním a přechodným zdrojům energie více věnovat.

Elektrická energie není jediným alternativním zdrojem energie, předmětem vývoje jsou biopaliva jako je rostlinný olej nebo bionafta, plynná paliva – zemní plyn, vodík a LPG a étery.

Elektrické automobily však stále vedou. O jejich popularitu se zasloužil především Elon Musk a společnost Tesla. Od roku 2008, kdy společnost představila model Tesla Roadster, si vybudovala na trhu postavení značky, která je nejenom inovativní, ale především spolehlivá a dostupná veřejnosti.

Aktuálně jsou k dispozici modely Tesla S, který se vyrábí už od roku 2012 a pomohl uvést automobilku na světový trh. Elegantní linie, působivé zrychlení a dlouhotrvající baterie patří mezi důvody, proč je model S pořád oblíbený.

Vůz Tesla 3 byl uvedený o čtyři roky později, jedná se o čtyřdveřový sedan, který má funkci autopilot v základní verzi a luxusní interiérovou úpravu.

Zdroj obrázku: Shutterstock.com

Tesla Model X je menší SUV auto, jehož zadní dveře se otevírají směrem nahoru. Určitě tím zapůsobíte a vaše děti budou nadšené.

Nejnovější Model Y je něco mezi modelem 3 a X. Měl by být v dostupnější cenové skupině a v Evropě dostupný asi za rok a půl.

Poslední ohlášený model je Tesla Cybertruck, což je futuristicky vyhlížející pick-up. Extravagantní vůz bude k dispozici v závislosti na poptávce.

Mnohé veřejné osobnosti jsou zastánci ekologického způsobu života, jako například legenda funku a R&B Lionel Richie, poker hráč a soutěžní hráč v počítačových hrách Randy Lew, nebo slavný Indiana Jones Harrison Ford. Herec a aktivista Jaden Smith řídí Model X, který má zabudovaný úžasně vyspělou funkci bezpečnostního autopilota. V ulicích Hollywoodu lze vidět v elektrických vozech Cameron Diaz, zpěvačku Shakiru nebo Brada Pitta.

Někteří jdou ještě o krok dál a podílí se na vývoji vlastních vozidel, čehož je nedávným příkladem známý sprinter Usain Bolt. Slavný atlet už dříve představil elektrický skútr a teď se zaměřil na ekologický vůz určený do města, na denní popojíždění, nákupy a podobně. Veřejnosti byl vůz pod názvem Bolt B-Nano ukázaný na konferenci Viva Technology v Paříži a měl by být uvedený na trh v roce 2021.

Super luxusní jachta na vodíkový pohon se nedávno stala senzací po celém světě. 115 metrů dlouhé plavidlo mají na svědomí architekti ze dvou studií, Sinot Yacht Architecture a Design a Lateral Naval Architects. Model se jmenuje Aqua a už vloni byl poprvé uvedený na světoznámé Yacht show v Monaku. S výječným designem a převratným uhlíkovým pohonem přichází i zajímavá cena – 100 miliard dolarů. Zkapalněný vodík má jachtu pohánět a uchovávát ji do tanků, které jsou izolované vakuem. Následně pomocí palivových článků energii přetaví na elektrickou a odpadem je pouze obyčejná voda. Vzhledem k tomu, že je jachta poháněná na elektřinu, je úžasně tichá. A kdo by raději neposlouchal šplouchání vln, než hučící motor, že? Způsob pohonu neubírá ani nic z výkonu téhle megajachty. Máme před sebou novou éru námořní dopravy?

Obnovitelné zdroje tvoří dnes asi 26% světové elektřiny, ale do čtyř let by měla dosáhnout 30 procent a mezi největší zdroje zatím patří energie solární. Ta se odhaduje bude také nadále zlevňovat a bude dostupnější a to se odrazí i v dopravě. Zelenější budoucnost je tedy na dohled a my se můžeme těšit na další úžasné inovace.

Zdroj obrázku: moreimages / Shutterstock.com
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora