Zima není pro jízdy na motorce vhodné období. Snižuje se bezpečnost a komfort

Handsome Motorcyclist His Moto Riding City

I když se říká, že neexistují špatné podmínky, jen nedostatečné vybavení, na motorce to tak úplně neplatí. Představa projížďky zasněženou krajinou sice může být romantická a pro mnohé jezdce lákavá, přináší však s sebou spoustu nepříjemností. A tak je lepší motorku nepřezouvat na zimní pneumatiky a raději ji na zimu zaparkovat někde v garáži. Pochopitelně takovým způsobem, aby zhruba ten zhruba půl rok klidu přežila bez úhony.

Jízdu si neužijete

Jízdu mezi sněhovými pláněmi možná znáte z reklam či skandinávských filmů. Ale pokud teplota klesne tak, aby sníh podél silnice neroztával, znamená to, že v sedle budete muset být nabalení asi jako polárník na expedici, což pochopitelně samo o sobě příjemné není. Přes všechny ty vrstvy pravděpodobně ztratíte cit a prožitek z jízdy se vytrácí. Navíc budete muset jet výrazně pomaleji než v létě.

Mohlo by vás zajímat:  Auta mohou pomáhat v boji proti koronaviru. Fungují jako sterilizační skleník na kolečkách
man-riding-motorcycle-winter-day
Zdroj obrázku: Freepik

České silnice v zimě

Nehledě na to, že videa ze zimních projížděk většinou pocházejí ze zemí, kde silničáři zvládají náročné podmínky o poznání lépe než jejich čeští kolegové. Ať už jde o Skandinávii, Kanadu nebo alpské země, pokud se podíváte na jejich horské silnice pár hodin po sněhové vánice a srovnáte je se stavem českých vozovek, asi vám spadne brada. S trochou nadsázky lze říct, že české silnice jsou nebezpečné i v motorkářské sezoně, natožpak v zimě.

Policejní šikana

Šikana je možná trochu silné slovo, ale je pravdou, že silniční hlídky se v zimě zaměřují na motorkáře ještě více než v létě. Kontrolují nejen obutí, protože i na motorce byste měli mít nazuté zimní pneumatiky, ale prakticky všechno, co jim zákon v dané situaci umožňuje. Motorkář uprostřed zimy je totiž tak trochu zvláštní úkaz a policisté podvědomě cítí, že s ním budou mít lehké pořízení, když dojde na nějaké nesrovnalosti. Postávat s policisty někde u krajnice navíc v zimě není žádný med.

Zdroj: https://www.progressive.com/lifelanes/on-the-road/riding-motorcycle-in-winter/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora