Zima přináší nezkušeným řidičům dávku nových problémů. Týkají se brzd a ne každý zná řešení

Vysoká vlhkost vzduchu a teploty, které v noci padají hluboko pod nulu. Tahle kombinace je pro motoristy v zimě obzvláště nebezpečná, nemohou-li auto parkovat v garáži. Během jízdy totiž všechen sníh a led roztaje, ale voda a vlhkost se pod kapotou i na dalších místech auta udrží. A když pak zaparkujete, voda s vlhkostí postupně zamrznou. Tím kapalina zvětší svůj objem, namrzlé prvky auta navíc ztratí pružnost.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Zamrzlá ruční brzda

Námraza může poškodit řadu křehkých součástek, například převodovku, ale v našem dnešním článku se zaměříme na brzdy, konkrétně na ruční brzdu. Její kotouče totiž mohou za určitých okolností přimrznout ke kolům a vaše auto se tak dočasně stane prakticky nepojízdné. Někteří řidiči proto v zimních měsících ruční brzdu raději ani nepoužívají, aby těmto potížím předešli. To ale není nejšťastnější řešení, protože pak brzdí převodovkou, kterou mráz může poškodit také, navíc nenávratně.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Trpí většina komponentů vašich brzd

Je však třeba si uvědomit, že v zimě trpí většina komponentů brzd, a tak je dobré jim v tomto období věnovat speciální péči. Tím spíše, že je v zimě také více zatěžujete. Nejlepší je pochopitelně preventivní návštěva autorizovaného servisu, ale údržbu brzd můžete provést i svépomocí.

  • Pístová guma na svorkách může být znečištěná, a po podzimu obvykle bývá. Vhodnou prevencí potíží je proto gumu dobře očistit, nebo ještě lépe vyměnit.
  • Brzdové čerpadlo je poměrně křehký mechanismus a po několika letech provozu se může stát, že jeho těsnění začne propouštět vlhkost. Pokud brzdové čerpadlo zamrzne, výrazně to sníží výkon brzd. Těsnění je dobré kontrolovat a pravidelně měnit.
  • Pozor také na korozi brzdových kotoučů a opotřebení brzdových destiček. Také těmto prvkům vadí nečistoty, vlhkost, a pochopitelně také led. Kotouče i destičky byste měli před zimou i v jejím průběhu zkontrolovat.
Zdroj: utonavigator.hu, Autorský text